Raport
„Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Opracowały:
mgr Zofia Kawecka,mgr Lidia Szymonik, mgr Irena Turska,Elżbieta Wojdan
1.I. OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
Cel: Pokazanie piękna budzącej się do życia przyrody.
Data: 23.03.2010
Liczba dzieci, które wzięły udział: 34
Zrealizowane działania
Na pożegnanie zimy dzieci wcześniej wykonały kolorowe kukły /symbol złej zimy/, z którymi w dniu 23.03.2010r w barwnym korowodzie wyruszyły pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Po przybyciu na wcześniej wyznaczone miejsce- wszystkie marzanny przy recytacji wierszy i śpiewie piosenek zostały spalone.
W drodze powrotnej do przedszkola dzieci śpiewały piosenki związane z wiosną niosąc zielony gaik.
Po kilku dniach wybrałyśmy się z dziećmi w poszukiwaniu zwiastunów budzącej się do życia przyrody.
2.II. OBCHODY ZIELONEGO DNIA
Cel: Przedstawienie koloru zielonego jako koloru przyjaznego środowisku.
Data: 25.03.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 28
Zrealizowane działania
W dniu 25.03.2010r w naszym przedszkolu odbył się bal pod hasłem „Zielony dzień”
dzieci przebrane w zielone stroje oglądały i smakowały zielone warzywa / ogórek, szczypiorek, sałata/. Bawiły się w różne zabawy używając zielonego koloru – najbardziej podobała im się zabawa „gra w zielone”. Śpiewały piosenki o tematyce ekologicznej wykorzystując emblematy liści w kolorze zielonym.
3.III. OBCHODY DNIA MARCHEWKI
Cel: Przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury, na przykładzie marchewki.
Data: 3.11.2009r.
Liczba dzieci, które wzięły udział: 22
Zrealizowane działania
o odbyciu z dziećmi zajęć na temat spożywania warzyw i owoców jako darów natury, dzieci utrwaliły nazwy warzyw i owoców oraz poznały ich wartości odżywcze. Spośród warzyw wybrałyśmy marchewkę. Aby trwale zapamiętały zdobyte wiadomości zastosowałyśmy to w praktyce. Dzieci jadły marchewkę kroiły , ścierały ją na tarce i piły otrzymany z niej sok. Sprawiało im to ogromną radość. Przyrzekały , że od tej chwili będą częściej jadły marchewkę na surowo, a także zawartą w sałatkach i zupach. Wesoło i radośnie bawiły się przy piosenkach „Urodziny marchewki” i „ Marchewkowy pociąg”.
4.IV.OBCHODY DNIA WODY
Cel: Przybliżenie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie, zapoznanie z jej właściwościami, uświadomienie znaczenia wody i różnego rodzaju napojów dla życia i zdrowia człowieka.
Data: 19.01.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 32
Zrealizowane działania
„Wszystko co żyje wodę pije” pod takim hasłem prowadzone były zajęcia w naszych grupach. Aby wyjaśnić dzieciom znaczenie wody w przyrodzie prowadziliśmy zajęcia i zabawy ukazujące: obieg wody w przyrodzie, wykorzystanie wody w gospodarce człowieka oraz czynniki wpływające na zanieczyszczenie naturalnych zbiorników wodnych. Pomocne w wyjaśnieniu pewnych zjawisk okazały się eksperymenty. Żeby zbadać przydatność wody do spożycia przygotowałyśmy w szklanych naczyniach wodę z kranu, deszczową, zaczerpniętą z kałuży, przegotowaną i mineralną. Dzieci obserwowały jej właściwości – kolor, przejrzystość, osad. Doszły do wniosku, że do spożycia najczystsza jest woda przegotowana i mineralna. Ciekawym doświadczeniem były również eksperymenty z wodą słodką i słoną. Dzieci obserwowały też jak topi się lód i jak w misce paruje gorąca woda.
Rozmawiałyśmy nt. oszczędnego gospodarowania wodą, przeprowadzając eksperyment cieknącego kranu. Były bardzo zaskoczone faktem jak wiele wody marnuje się w każdym domu. W łazience umieściły znaczek przypominający o dokręcaniu kranów oraz oszczędzaniu wody.
Poznały również sposoby mądrego gospodarowania wodą – pomocą w zrozumieniu tego problemu okazały się ilustracje i zabawy z wodą. Wesoło bawiły się niebiesko – białymi szarfami przy muzyce: pokazywały jak płynie woda, jak powstają fale, jak pływają ryby i jak spada wodospadem.
5.V. SEGREGACJA ŚMIECI W PRZEDSZKOLU
Cel: Zachęcenie dzieci do segregacji śmieci.
Data: 7.04.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 30
Krótki opis
Zapoznałyśmy dzieci z problemami składowania odpadów, ich strukturą, możliwościami segregowania i powtórnego wykorzystania, roli człowieka w powstawaniu „góry śmieci” i możliwościami ich ograniczenia. Wiele uwagi poświęciłyśmy odpadom jakie człowiek gromadzi i wyrzuca do kosza w swoim gospodarstwie domowym. Poznałyśmy czas rozkładu odpadów w ziemi, dostrzegłyśmy problem siatek i toreb foliowych.
Po skończonym porządkowaniu z każdego worka wyjęłyśmy trochę śmieci i włożyłyśmy do wcześniej przygotowanych dołków. Zasypałyśmy dołki i odpowiednio oznakowałyśmy za pomocą opisanych etykiet. Etykiety osadzone były na patykach. Zabezpieczyłyśmy folią przed deszczem. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zbierały śmieci, segregowały i ciągle dopytywały o nasz eksperyment. Resztę worków ze śmieciami odnieśliśmy do pojemników odpowiednio oznakowanych /szkło, papier, plastik/, które ustawione są przy osiedlowych śmietnikach. Po upływie 4 tygodni ponownie odkopujemy dołki – dzieci oglądają jak zmieniły się zdeponowane w nich przedmioty:
- odpady organiczne /obierki, kwiatki, resztki owoców uległy rozkładowi
- przedmioty metalowe okryły się lekką rdzą
- szkło, przedmioty plastikowe pozostały bez zmian.
Wspólnie z dziećmi podsumowałyśmy eksperyment – jego wyniki:
- śmieci organiczne ulegają rozkładowi a pozostałe nie,
- śmieci które nie ulegają szybkiemu rozkładowi zanieczyszczają naszą planetę
- powinniśmy wykorzystywać to, co ulega utylizacji
Dzieci złożyły deklarację, że zawsze będą segregować śmieci i dbać o ochronę środowiska.
Duża część składowanych odpadów jak papier, szkło, metal to surowce wtórne, które powinny być poddane recyklingowi.
6.VII. KONKURS PLASTYCZNY NA RZEŹBĘ SIATKI-WARIATKI
Cel: Zwrócenie uwagi dzieci na problem zaśmiecania środowiska i konieczność segregacji śmieci.
Data: 10.02.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 25
Krótki opis
Przed przystąpieniem do konkursu plastycznego na rzeźbę Siatki – Wariatki odbyła się rozmowa nt. zaśmiecania środowiska naturalnego i segregowania śmieci w domach. Dzieci poznały znaczenie słowa „recykling”.
Bardzo ważną rzeczą jest świadomość społeczeństwa. Foliowe torby, plastikowe opakowania, kolorowe puszki zasypują rynek i choć przyciągają wzrok to działają na naszą szkodę.
Kupujemy więc produkty nieopakowane lub w opakowaniach wielokrotnego użytku. Będzie to miało wpływ na ograniczenie ilości odpadów i uchroni przyszłe pokolenie od „zatonięcia” w lawinie śmieci. Włączmy się więc wszyscy /rodzice – dzieci/ do zbiórki puszek, makulatury, plastikowych butelek. Od nas samych zależy czystość i zdrowie naszego środowiska naturalnego. Dzieci wykonały Siatki – Wariatki. Jury wybrało dla grupy jedną najładniejszą Siatkę – Wariatkę, która przypominała dzieciom jak ważne jest dbanie o naturalne środowisko i segregowanie śmieci.
7.VIII. PATROL EKOLOGICZNY
Cel: Zwrócenie uwagi dzieci na przyrodę w najbliższej okolicy i pokazanie sposobów dbania o nią.
Data: 23.04.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 32
Miejsce patrolu: osiedle
Opis obserwacji
„Żyj z przyrodą w zgodzie” pod takim hasłem nasze grupy obchodziły Dzień Ziemi. Przybliżyłyśmy pojęcia środowiska naturalnego i bezpośredniego kontaktu z nim, rozszerzyłyśmy umiejętność patrzenia i dostrzegania różnorodności w świecie roślin, zwierząt, ptaków, owadów. Organizowałyśmy spacery, podczas których dzieci obserwowały okolicę, zwracały uwagę na to czy mieszkańcy osiedla dbają o naturę np. : czy na naszym osiedlu są kosze na śmieci, czy znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, czy w pobliżu są zakłady które zanieczyszczają środowisko i różnego rodzaju dymy, które nie sprzyjają środowisku naturalnemu.
Po odbytych spacerach dzieci dzieliły się wrażeniami i spostrzeżeniami, recytowały wiersze i śpiewały piosenki o szanowaniu przyrody.
Z symbolami ekologicznymi /słoneczko, ptaki, kwiaty i napisami na balonach/ przeszłyśmy ulicami naszego osiedla. Obiecałyśmy sobie, że będziemy roztaczać opiekę nad zieleńcami wokół naszego przedszkola, pełnić dyżury przy podlewaniu roślin ozdobnych na klombach i w kąciku przyrody.
chcemy, aby nasze dzieci kochały świat i czuły się jego częścią.
8.X. WYCIECZKA DO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, PARKU NARODOWEGO LUB DO LASU
Cel: Przedstawienie i obserwacja przyrody. Formy ochrony przyrody.
Data: 12.04.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 30
Nazwa parku lub nadleśnictwa i miejscowość: Nadleśnictwo Ostrowiec Św. las w Stróży
Komentarz
W myśl motta: Aby posiąść wiedzę, musisz się uczyć, lecz żeby posiąść mądrość, musisz obserwować(Marylin V. Savant).
Przyroda to ptaki, zwierzęta, owady, rośliny,... wraz z ich środowiskiem życia. Przyroda urzeka swym pięknem, obfitością zjawisk i tym wszystkim co sprawia, że dzieci nigdy nie pozostają wobec niej obojętne. Świat przyrody niesie bowiem, tyle nowego, ciekawego, czego mały człowiek nie rozumie, a co go fascynuje i sprawia, że zadaje wiele pytań i oczekuje na nie odpowiedzi.
Na zajęciach staramy się wzbudzać wrażliwość u dzieci na przyrodę. Aby ukazać jej piękno często organizujemy wycieczki do różnych środowisk przyrodniczych: łąka, pole uprawne, ogród, sad itd. Korzyści jakie dzieci wynoszą z bliższych lub dalszych wycieczek, utrwalają w nas przekonanie, że zajęcia w Sali, choćby z najbardziej wyszukanymi pomocami nie zastąpią zobaczenia czegoś bezpośrednio, doświadczeniach i przeżyciach. Jest to cenny sposób zdobywania wiedzy, którą rozbudowujemy podczas zabaw i zajęć. Po prostu: zobaczyć, doświadczyć i bezpośrednio przeżyć – to znaczy lepiej zrozumieć świat.
Dzieci uczestnicząc w wycieczce do lasu obserwowały, rozpoznawały i utrwalały nazwy drzew np. : po korze, liściach, a także po wielkości i grubości pni. Obejmowały pnie drzew i badały zapach. Sporządzały „portret drzewa” układając cienki papier na pniu i odbi8jały fakturę jego powierzchni, pocierając kredką o kartkę, w ten sposób otrzymywały wierny obraz struktury drzewa. Uczestniczyły w zabawie opierając się o drzewo, przytulając się do niego i wsłuchując się w to co „drzewo mówi”. Dotykały runa leśnego i rozpoznawały rośliny i owady. Małe żyjątka obserwowały przez lupę. Potrafiły właściwie zachować się w lesie. Wiedzą, że nie należy tam hałasować, rozpalać ognisk, łamać gałęzi, znęcać się nad owadami. Obiecują, że zostaną przyjaciółmi przyrody. Las to płuca Ziemi, jest miejscem wypoczynku i rekreacji, można w nim oddychać czystym powietrzem. Sami doszli do wniosku ile czasu potrzeba aby z małego nasionka, czy małej sadzonki drzewka wyrosło olbrzymie drzewo, a człowiek często bezmyślnie wycina drzewa w lesie.
9.XI. ANKIETA EKOLOGICZNA DLA RODZICÓW
Podsumowanie ankiety
Numer pytania
|
Liczba odpowiedzi a
|
Liczba odpowiedzi b
|
Liczba odpowiedzi c
|
1
|
27
|
-
|
-
|
2
|
16
|
10
|
1
|
3
|
11
|
14
|
1
|
4
|
10
|
16
|
1
|
5
|
17
|
10
|
-
|
6
|
23
|
4
|
-
|
7
|
25
|
2
|
-
|
8
|
22
|
3
|
2
|
9
|
18
|
-
|
9
|
10
|
4
|
2
|
21
|
Suma
|
173
|
61
|
35
|
10.XII. KONKURS NA NAJZDROWSZE, NAJSMACZNIEJSZE I NAJBARDZIEJ KOLOROWE KANAPKI
Data: 4.03.2010r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 28
Krótki opis
Dzieci przyniosły z domu warzywa i owoce. Tego dnia wszystkie były podekscytowane, ponieważ miały wykonywać kolorowe kanapki z przyniesionych produktów. Była tam sałata, pomidory, ogórki, jajka, szczypiorek, sery, pomidory rzodkiewka itp..
Przed przystąpieniem do pracy nazywały warzywa i rozpoznawały różne rodzaje pieczywa. Po dokładnym umyciu warzyw oraz rąk podzielone na zespoły przystąpiły do wykonywania kolorowych kanapek. Kanapki przedstawiały różne formy np. myszki, kwiatki, .. Po skończonej pracy dzieci przystąpiły do prezentacji swoich kanapek oraz ich degustacji. Wszystkie kanapki były zjadane z wielkim apetytem.
11.XIII. ZAJĘCIA PLASTYCZNE – JESTEM KUBUSIOWYM PRZYJACIELEM NATURY
Cel: Pokazanie dzieciom, w jaki sposób można zostać przyjacielem natury i jak ważne jest dbanie o przyrodę.
Data : 31.03.2010 r
Liczba dzieci, które wzięły udział : 32
Opis prac
Tematyka ochrony przyrody jest bardzo bliska naszemu przedszkolu.
Przez różnego rodzaju działania proekologiczne staramy się uwrażliwić naszych wychowanków na ochronę środowiska, w którym żyjemy. Nasza placówka zbiera zużyte baterie. W zabawach i zajęciach zwracamy uwagę na zabawki i przedmioty, które zasilane są przez baterie. udział w zbiórce zużytych baterii mobilizuje dzieci.
Ekologia i ochrona środowiska to (....) to nie tylko przemysł i kopalnie. To także twoje i moje codzienne gesty.
Dzieci w grupach wykonały po jednej pracy zbiorowej. Prace wykonane zostały techniką wyklejanki różnymi materiałami. Robiły to z przyjemnością. Zaproponowany temat „Jestem Kubusiowym Przyjacielem Natury” ujawnił u większości dzieci dużą wrażliwość na sprawy ekologii, pokazał jakie wywołuje emocje, jak kształtują się postawy proekologiczne, wzbudził zrozumienie i zachwyt pięknem ziemi. Przeżycia jakie towarzyszyły dzieciom w czasie wykonywania pracy, wzbogaciły ich wiedzę o środowisku przyrodniczym, w którym przyszło im żyć, i na które już teraz mają wpływ.
Z pięknych prac plastycznych zrobiłyśmy wystawę na holu przedszkolnym dla rodziców.
12.XVI. MINIOGRÓDEK WARZYWNY
Cel: Pokazanie dzieciom, na czym polega pielęgnacja roślin i ekologiczna uprawa, jak ważna jest woda dla życia roślin.
Data: 12.03.2010r.
Liczba dzieci, które wzięły udział: 34
Opis prac
Dzieci z pomocą nauczycielek założyły w kąciku przyrody mały ogródek. Wcześniej poznały gatunki warzyw i zostały zapoznane ze sposobem uprawy oraz pielęgnacją. Wypowiadały się na temat wartości odżywczych wszystkich warzyw a szczególnie tych uprawianych w sposób ekologiczny.
Wsypywały ziemię do pojemników, wysiewały nasionka, uklepywały i podlewały.
Umieszczały w ziemi cebulę, korzeń pietruszki w przygotowanych przez siebie otworach.
Następnie na zwilżonej ligninie wysiewały nasionka rzeżuchy. W pojemniku z wodą przykrytym gazą umieszczały nasiona fasoli. Wysiały również nasiona kwiatów /maciejki, bratków,.../,codziennie podlewały i obserwowały wzrost wszystkich roślin.
Po pewnym czasie z wielką radością wypatrzyły kiełkujące nasiona /rzeżuchy, kopru, sałaty,../.
Z utęsknieniem czekamy na tę chwilę kiedy będziemy mogli skonsumować w grupie wyhodowane przez nas warzywa.
13.XIX. ZBUDOWANIE KARMNIKÓW DLA PTAKÓW
Cel: Zachęcenie dzieci do dbania o zwierzęta.
Data : 12.01.2010 r
Liczba dzieci, które wzięły udział: 25
Krótki opis
Okres jesienno – zimowy to czas kiedy pora pomyśleć o domkach dla ptaków. Nasze dzieci wspólnie z rodzicami wykonały karmniki. Po przyniesieniu ich do przedszkola dzieci prezentowały i opowiadały w jaki sposób pomagały rodzicom przy ich wykonywaniu. Przedszkolaki wyniosły domki do ogrodu przedszkolnego i codziennie dbały o to aby ptaszki nie były głodne. Przynosiły ziarenka zboża, nasionka, świeże skórki ze słoninki. Obserwowały przylatujące do pełnej stołówki ptaki. Rozpoznawały je po kolorze piór i nazywały.
Najczęstszymi gośćmi były wróbelki, sikorki i gile. Odwiedzały też karmniki wrony. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w dokarmianiu, sprawiało im to wielką radość. Przyrzekały, że nigdy nie zapomną o ptakach i zawsze będą o nie dbać.
XX. REALIZACJA 3 SCENARIUSZY ZAJĘĆ /WYBRANYCH Z 6 PREZENTOWANYCH/
Scenariusz nr 1
Temat: Pomocnicy Wielkolasa i bajkowe drzewo.
Data: 26.10.2009r.
Cel: Zachęcanie dzieci do zbierania jesiennych darów i wykorzystania ich do wykonania bajkowego drzewa.
Liczba dzieci, które wzięły udział: 24
Krótki opis
Dzieci po odbyciu spacerów po najbliższej okolicy przedszkola obserwowały i starały się zapamiętać jesienną przyrodę. Zbierały rożne dary drzew i krzewów. Po przyjściu do przedszkola oglądały zebrane dary i rozmawiały o tym, jak różne formy tworzy natura, jak wiele ma kolorów i jak ważna jest obecność drzew na Ziemi Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i przystąpiły do wykonania bajkowego drzewa. z materiału przyrodniczego. Pracowały w skupieniu i z dużym zaangażowaniem. Prace „bajkowych drzew” zostały wyeksponowane w kąciku dla rodziców.
Scenariusz nr 2
Temat: Notatnik przyjaciela natury
Data: 06.01.2010r.
Cel: Zapoznanie i zachęcanie dzieci do ochrony środowiska naturalnego i zachowań proekologicznych
Liczba dzieci, które wzięły udział: 25
Krótki opis
-
Rozmowa z dziećmi na temat ochrony środowiska i zachowań proekologicznych
-
Podawanie przykładów zachowań proekologicznych w oparciu o ilustracje ( oszczędzanie wody, papieru, prądu, segregowanie śmieci, opieka nad zwierzętami, ochrona powietrza.)
-
Rozdanie dzieciom kartek z tabelką na której znajdują się symbole czynności proekologicznych i puste miejsca na rysowanie buźki.
-
Zabieranie na tydzień kartek do domu i wspólnie z rodzicami ich zapełnianie.
-
Po tygodniu prowadzenia notatek dzieci przynoszą do przedszkola i opowiadają w jaki sposób przyczyniły się do ochrony środowiska naturalnego.
-
Dzieci zostały pochwalone i zachęcone do dalszej aktywności
Scenariusz nr 3
Temat: Dzień leśnych przyjaciół
Cel: Poznanie i utrwalenie nazw mieszkańców lasu
Data: 19.10.2009r.
Liczba dzieci, które wzięły udział: 25
Po wykonaniu przez dzieci leśnej dekoracji, przeprowadzono rozmowę nt. „Mieszkańców lasu”. Dzieci poznały nazwy zwierząt, ptaków, które żyją w lesie, jakie głosy wydają, co jedzą, gdzie śpią, jakie mają zwyczaje i czym się wyróżniają. Chętnie oglądały kolorowe ilustracje prezentowane przez nauczycielkę. Następnie każde dziecko wybrało sobie zwierzę, które żyje w lesie /wiewiórka, lis, zając, sójka, mysz polna/ i którym chciałoby zostać. Z pomocą rodziców w domu przygotowały stroje przypominające wybrane zwierzę. Przebraniem mógł być rekwizyt, cały strój lub jego element, kolorowy wydruk lub portret wycięty z gazety. Po przyniesieniu strojów na umówiony dzień, każde dziecko prezentowało się w grupie przedstawiając wybrane zwierzę głosem, ruchem lub sposobem poruszania. Dzieci bardzo dużo dowiedziały się o zwierzętach żyjących w lesie od nauczycieli, rodziców, z kolorowych książek. Poprzebierane dzieci wspólnie zainscenizowały życie zwierząt w lesie, recytowały poznane wiersze, rozwiązywały zagadki i śpiewały piosenki.
Scenariusz nr 5
Temat: Sprzątanie świata
Data: 23.04.2010r
Cel: Rozwijanie świadomości ekologicznej.
Dbanie o piękno przyrody
Liczba dzieci, które wzięły udział: 34
W pracy wychowawczo – edukacyjnej wiele czasu poświęcałyśmy dzieciom na ukierunkowanie ich w celu rozwijania świadomości ekologicznej, zamiłowania do piękna przyrody, jej zagrożeń i rozumienia potrzeby troski o nią. Dzieci dowiedziały się, jaki wpływ na środowisko ma człowiek, jakie skutki ma coraz bardziej ekspansywna gospodarka, która najbardziej uderza w naturalne środowisko i nas samych.
W dniu 23.04.2010r przeprowadziłyśmy akcję porządkowania placu przedszkolnego i terenu wokół przedszkola. Celem wyjścia była zbiórka i segregacja śmieci oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego a także wykonanie eksperymentu na odpadach.
Po założeniu gumowych rękawiczek wyszłyśmy z workami wcześniej opisanymi /szkło, papier, metal, plastik/ aby uporządkować teren wokół przedszkola i plac przedszkolny. Zbierając śmieci od razu wkładałyśmy je do odpowiednio opisanych worków. Worki odniosłyśmy do odpowiednio oznakowanych pojemników przy śmietniku osiedlowym. Dzieci chętnie zbierały śmieci – za to otrzymały dyplomy.
V. Podsumowanie
Prosimy o zaznaczenie zrealizowanego działania wraz z odpowiadającą mu liczbą punktów.
Lp.
|
Działania
|
Liczba punktów
|
1
|
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny
|
20
|
2
|
Obchody Zielonego Dnia
|
10
|
3
|
Obchody Dnia Marchewki
|
20
|
4
|
Obchody Dnia Wody
|
10
|
5
|
Przedstawienie teatralne związane z ochroną przyrody
|
|
6
|
Segregacja śmieci w przedszkolu
|
20
|
7
|
Konkurs plastyczny na rzeźbę Siatki-Wariatki
|
10
|
8
|
Patrol ekologiczny
|
20
|
9
|
Konkurs plastyczny na portret Wielkolasa – potężnego strażnika lasu
|
|
10
|
Wycieczka do parku krajobrazowego, parku narodowego lub w lesie
|
10
|
11
|
Ankieta ekologiczna dla rodziców
|
10
|
12
|
Konkurs na najzdrowsze, najsmaczniejsze i najbardziej kolorowe kanapki
|
10
|
13
|
Zajęcia plastyczne – Jestem Kubusiowym Przyjacielem Natury
|
10
|
14
|
Kącik ekologiczny
|
|
15
|
Wycieczka do zoo – zajęcia w sali edukacyjnej
|
|
16
|
Miniogródek warzywny
|
20
|
17
|
Konkurs plastyczny na najstraszniejszego potwora śmieciowego
|
|
18
|
Tworzenie postaci z kasztanów i żołędzi
|
|
19
|
Zbudowanie karmników dla ptaków
|
10
|
20
|
Realizacja 3 scenariuszy zajęć (obowiązkowe)
|
50
|
Suma
|
230 punktów
|
Data: 28.04.2010 r.
Miejscowość: Ożarów