• INFORMACJA DLA RODZICÓW

•   Rodzice znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą otrzymać refundację kosztów obiadów dziecka w przedszkolu. Zainteresowani powinni zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Ożarowie i złożyć stosowny wniosek. Dochód uprawniający do skorzystania ze świadczenia wynosi 1200,00 zł netto na osobę w rodzinie.

•  Czas pracy grup

•  Czas pracy grup:

-Jagódki-7.30-14.30- sala nr 1

-Kaczuszki-6.30-15.30- sala nr 3

-Kwiatuszki-8.00-14.30- sala nr 4

-Smerfy- 7.00-15.00-sala nr 5

-Żabki-8.00-15.30(poniedziałek,środa,czwartek),

7.30-15.30(wtorek, piątek)- sala nr 6

-Biedroneczki-6.30-14.30- sala nr 7

-Słoneczka-7.30-15.30(poniedziałek,środa,piątek)

8.00-15.30(wtorek, czwartek)-sala nr 8

-Gwiazdeczki-7.30-13.30-sala nr 9

- Motylki-8.00-17.00- sala nr 10

• Jak przygotować dziecko do przedszkola?

– Poświęć czas, aby dziecko mogło oswoić się z myślą, że idzie do przedszkola (wyjaśnij swojemu dziecku, że niedługo zostanie przedszkolakiem i co to dla niego oznacza).
            – Pokaż zalety przedszkola (nowe zabawki, nowi koledzy, pani nauczycielka, która zna dużo zabaw).
            – Pozytywnie myśl o placówce, informuj dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas z innymi dziećmi bez rodziców.
            – Ćwicz z dzieckiem czynności samoobsługi w formie sprawiającej mu radość.
            – Zapoznaj dziecko wcześniej z przedszkolem.
            – Opowiedz mu o własnym pobycie w przedszkolu.
            – Zrób z dzieckiem razem zakupy do przedszkola.
            – Przygotuj wygodne ubranie, tak by nie miało kłopotu przy wkładaniu, zapinaniu.
            – Nie obiecuj dziecko nagrody, za to że pójdzie do przedszkola.

Gdy dziecko już chodzi do przedszkola

Nie śpiesz się rano. Dziecko powinno bez pośpiechu rozpocząć swój dzień. Dobrze jest wstać wcześniej, by nie śpieszyć się za bardzo. Maluszki wykonują swoje czynności dużo wolniej, dlatego ponaglanie do wyjścia może powodować niepotrzebny stres.
            – Pozwól zabrać swojemu dziecku z domu ulubioną zabawkę lub maskotkę.
            – W przedszkolu pomóż dziecku rozebrać się.
            – Przestrzegaj godziny przyprowadzenia dziecka do przedszkola, gdyż może być mu smutno dołączać do grupy, gdy inne dzieci zaczęły się już z panią bawić.
            – Pożegnaj się z dzieckiem krótko.
            – Staraj się nie uciekać, wymykać z przedszkola. Nie mów dziecku że zaraz po niego wrócisz.
            – Powiedz dziecku, kto po niego przyjdzie. Powiedz, że je kochasz i na pewno je odbierzecie.
            – Bądź zawsze punktualna/ny, a jeśli wiesz, że się spóźnisz, uprzedź swoje dziecko o tym.
            – Staraj się witać swoje dziecko zawsze z uśmiechem i z uśmiechem je żegnaj.
            – Przez pewien czas, gdy sytuacja na to pozwala, możesz spróbować odbierać dziecko wcześniej i systematycznie wydłużać czas jego pobytu w przedszkolu.
            – Chwal swoje dziecko za jego odwagę w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
            – Nie wymagaj, by Twoje dziecko od razu pokochało przedszkole
            – Pomóż swojemu dziecku wyrażać emocje jak: radość czy smutek.
            – Staraj się znaleźć dużo czasu i cierpliwości dla swojego dziecka po południu.

Pamiętajcie, że pomimo odpowiedniego przygotowania Waszego dziecka do przedszkola, może to być dla niego trudna sytuacja, więc najlepiej dać mu tyle czasu, ile potrzebuje, aby dobrze i pewnie poczuł się w przedszkolu.

1.https://rodzice.fdds.pl/
               2.Rzadkiewicz M, „Mamo, tato! Idę do przedszkola”, Warszawa, 2006.