• ŻABKI W GABINECIE WETERYNARYJNYM w ramach projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody”

          •  

            26 października dzieci z grupy ŻABKI w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody” odwiedziły Gabinet weterynaryjny w Ożarowie. Pan Wojciech i Pan Szczepan opowiedzieli o wykonywanym zawodzie. Praca lekarza weterynarii wzbudziła duże zainteresowanie – dzieci z zaciekawieniem przyglądały się wszystkim urządzeniom i akcesoriom służącym leczeniu zwierząt. Dodatkową atrakcją dla dzieci był kotek Lord. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawały pytania. Wycieczka była dla dzieci okazją do poznania ciekawego zawodu a także rozwijania empatii i uwrażliwienia na los zwierząt. Na koniec przedszkolaki otrzymały słodki upominek. Dziękujemy lekarzom weterynarii za pomoc w organizacji wycieczki, miłe przyjęcie i poświęcenie nam czasu mimo wielu obowiązków.

            Agnieszka Kaczmarska

             

          • Domowi ulubieńcy- Dzień Kundelka w grupie ŻABKI

          • 25 października dzieci z grupy ŻABKI świętowały Dzień Kundelka. Tego dnia dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt domowych, opowiadały o swoich pupilach oraz  dzieliły się wiadomościami  dotyczącymi opieki nad nimi. Przedszkolaki poznały zasady opieki nad zwierzętami domowymi. Dzieci rozwiązywały zagadki oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o zwierzątkach. Największą atrakcją tego dnia była wizyta w naszej sali rybki, którą dzieci nazwały Florek. Nowy grupowy przyjaciel bardzo ucieszył dzieci.

            Agnieszka Kaczmarska

             

          • Październik z Janem Brzechwą w „Biedroneczkach”

          •   W październiku dzieci z Grupy „Biedroneczki” poznały ciekawostki z życia oraz bogatą twórczość Jana Brzechwy. Wesoło bawiły się wierszami, recytując je, inscenizując oraz przedstawiając plastycznie wybrane postacie i wydarzenia. Przy omawianiu wierszy pobudzały swą wyobraźnię, pamięć, chętnie wypowiadały się na tematy inspirowane literaturą. Odbyły się zabawy ruchowe, wyciszające, relaksacyjne, pantomimiczne oraz ćwiczenia fonacyjne. Na podstawie wiersza „Na straganie” dzieci wykonywały różne postaci z warzyw i odgrywały scenki teatralne wykonanymi stworkami. Utwory Jana Brzechwy były czytane przez nauczycielki w grupie, chętnego rodzica, panią bibliotekarkę. Kilka wierszy Brzechwy „Biedroneczki” wysłuchały z magnetofonu. Pod koniec miesiąca odbył się quiz znajomości tytułów omawianych wierszy, z czym dzieci sobie bardzo dobrze poradziły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

                                                                                            Monika Śmigielska, Lidia Szymonik

          • Pierwsza pomoc w Słoneczkach i Motylkach

          • Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanówce w ramach konkursu „Ochotnicy Naszej Gminy”- Edycja 2 (Fundacja BGK) przeprowadzili szkolenie pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Szymanówce Ratuje i Edukuje”.

            27 października przedszkolaki z grup Słoneczka i Motylki uczestniczyły w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. utraty przytomności. Nauczyły się podstawowego numeru alarmowego oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Zgromadzoną wiedzę będą mogły wykorzystać w przyszłości przychodząc z pomocą koledze lub najbliższym z rodziny. Dzięki praktycznym działaniom przedszkolaki nabierają wprawy i przełamują strach. Po tym szkoleniu dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

            Anita Lipska-Medaj

            Renata Gradzińska

          • DZIEŃ KUNDELKA W SŁONECZKACH

          •  25 października w grupie Słoneczka obchodziliśmy Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Z okazji obchodów Dnia Kundelka  przedszkolaki opowiedziały o swoich pupilach oraz o tym, jak się nimi zajmują. Pies to przecież nie zabawka! W tym dniu na dzieci czekało mnóstwo zabaw ruchowych, plastycznych oraz matematycznych. Odwiedziły nas również Panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Ożarowie. Pani Monika przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Amelka i jej pies”. Rozmawiała również z dziećmi o zasadach bezpiecznego zachowania się w stosunku do psów. Tego dnia dzieci z grupy Słoneczka przekazały również zebraną karmę dla piesków znajdujących się pod opieką Ostrowieckiego  stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Animals”.  Przedszkolaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość!

             

            Anita Lipska-Medaj

          • „WSPOMÓŻ PSIAKA LUB KOCIAKA”

          • Pod takim hasłem, w miesiącu październiku, w naszym przedszkolu odbywała się akcja zbiórki karmy oraz akcesoriów dla zwierząt - podopiecznych Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Animals". Prowadziliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy takich jak: karma dla psów i kotów, zabawki dla czworonogów, smycze, szelki, miski, zabawki, koce i poszewki. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami bardzo licznie i z ochotą włączyli się do akcji, w której brały udział dzieci z grup: Kaczuszki, Kwiatuszki, Motylki, Smerfy, Żabki, Biedroneczki, Słoneczka i Gwiazdeczki. W ramach prowadzonych działań odbył się „dzień kundelka” a także wzięliśmy udział w projekcie „Bliżej pieska”.

             

            Organizatorki akcji

          • GRUPA „KACZUSZKI” REALIZUJE PROJEKT EDUKACYJNY „PALUSZKOWE MALUCHY”  

          • W październiku 2023 roku grupa „Kaczuszki” zrealizowała Moduł II Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Paluszkowe Maluchy”, który miał tytuł – „Pajączek w lesie”.

            W ramach realizacji tego modułu podjęto i zrealizowano w październiku następujące działania:

            ·                     Dzieci wysłuchały opowiadanie

             pt. „W lesie”;

            ·                     W formie teatrzyku poznały leśne zwierzęta i naśladowały ich odgłosy;

            ·                     Na podstawie tekstu „Spacer Jeżyka” poznały części garderoby potrzebne jesienną porą;

            ·                     Tańczyły taniec z Pajączkiem Kazikiem;

            ·                     Nauczyły się zabawy paluszkowej „Jeż” i ćwiczyły z Pajączkiem Kazikiem;

            ·                     Wykonały pracę plastyczną „Jeżyka Tuptusia”–  przyjaciela dla Pajączka Kazika;

             

            Kaczuszkom  bardzo podobał się kolorowy jeżyk wykonany dla Pajączka Kazika, który powiesiły z dumą na tablicy. W listopadzie będą realizowały kolejny moduł tego projektu.

            Zabawy Paluszkowe cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza małych dzieci. Aktywne uczestnictwo w tych zabawach jest dla dzieci wspaniałą zabawą, dającą zadowolenie i radość.

             

            Wychowawczynie grupy:

                             Agnieszka Witek i Marzena Prejs

             

             

             

          • „Biedroneczki” jadą na eliminacje powiatowe

          •   W piątek 20 października 2023 r. w Zespole Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej – Curie odbyły się gminne eliminacje III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka.

            Grupa „Biedroneczki” reprezentująca nasze przedszkole, wywalczyła I miejsce, pokonując grupę zawodników z Lasocina. W konkurencjach w każdej z drużyn brało udział po 10 zawodników: 5 chłopców i 5 dziewczynek. Dzieci podczas zawodów musiały pokonać cztery konkurencje: bieg sztafetowy na dystansie 15 metrów, tor przeszkód, na którym trzeba było jak najszybciej przejść pod płotkiem lekkoatletycznym, a następnie dobiec do szarfy i przełożyć ją przez siebie dowolnym sposobem oraz ominąć pachołek i wrócić jak najszybciej do drużyny, skok w dal z miejsca z odbiciem obunóż oraz rzuty do celu na odległość 3m.

            Wszyscy mali sportowcy, którzy brali udział w zawodach mocno się starali i dobrze bawili, przestrzegali zasad fair play. Dzieci otrzymały nagrody: pamiątkowe medale, dyplom i upominki. Zwycięzcy jadą wkrótce na eliminacje powiatowe.

            Monika Śmigielska

             

          • SŁONECZKA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OŻAROWIE

          •          Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

              20  października przedszkolaki z grupy Słoneczka zostały zaproszone  do Biblioteki Publicznej w Ożarowie. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały  zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania.  Pani Monika przeczytała dzieciaczkom bajeczkę pt. „ Jesień Toli”. Następnie zadaniem przedszkolaków było wykonanie pracy - zakodowana dynia. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką.

             

             Anita Lipska-Medaj

          • DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ W SŁONECZKACH

          • 17 października grupa Słoneczka obchodziła  Dzień Poczty Polskiej. Na zajęciach przedszkolaki poznały zawód listonosza, jego obowiązki oraz jakie przedmioty są mu niezbędne do wykonywania swojej pracy. Z tej okazji przedszkolaki  odwiedziły pobliski Urząd Pocztowy w Ożarowie. Pani Kierownik oraz  Pani pracująca na Poczcie  wyjaśniły dzieciom jak prawidłowo zaadresować listy, przesyłki, co powinno znaleźć się na kopercie, co można kupić na poczcie, kto to jest adresat, kto to jest nadawca, czym są pocztówki, widokówki, co zrobić, aby list dotarł, co to jest skrzynka pocztowa, co można tam wrzucić. Mieliśmy możliwość zobaczyć różne druki, koperty, tablet, na którym potwierdza się odbiór paczki. Dzieci mogły obejrzeć strój listonosza: mundur, czapkę oraz torbę. Wizyta na poczcie jest dobrą okazją do utrwalenia odpowiedniego nawyku kulturalnego i zachowania się w miejscu publicznym. Na koniec spotkania  dzieci wręczyły Pani Kierownik skromny prezent z okazji ,,Dnia Listonosza i Poczty Polskiej” i wszystkie serdecznie  podziękowały za miło spędzony czas.

             

             

            Anita Lipska-Medaj

          • Smerfy i Motylki pieką chleb z KGW „Fajne Babki” z Wyszmontowa

          •    W czwartek, 19.10.2023r. dzieci z grupy „Smerfy” i „Motylki” wraz z wychowawczyniami, realizując kolejne zadanie międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” obchodziły Dzień Chleba. Z tej okazji gościliśmy w naszym przedszkolu Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wyszmontowie, które pokazały dzieciom jak można upiec chleb. Dzieci poznały poszczególne etapy pieczenia chleba, aż do momentu włożenia go do pieca. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły poprzez dodawanie składników do ciasta chlebowego, takich jak mąka czy ziarna zbóż. Wielką frajdą dla dzieci było samodzielne formowanie bułeczki z ciasta, które po upieczeniu dzieci zajadały z wielkim smakiem.      

                                                                            

                 Dużo radości sprawiło także naszym przedszkolakom samodzielne robienie kanapeczek  z pysznego chlebka, upieczonego przez panie z KGW, z ulubionymi produktami, przyniesionymi przez dzieci. Dzieci poczuły prawdziwy smak świeżego, wiejskiego chlebka, który był naprawdę niepowtarzalny.                                                                                                    

             Na zakończenie zajęć kulinarnych, w podziękowaniu za przeprowadzenie warsztatów, dzieci wraz z wychowawczyniami oraz panią wicedyrektor Ewą Świątek, wręczyły paniom słodkie upominki oraz własnoręcznie wykonany kwiatuszek w wazonie.                                                                                                               

            Raz jeszcze pragniemy serdecznie podziękować Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich  w Wyszmontowie za sfinansowanie produktów oraz przeprowadzenie warsztatów pieczenia chleba dla naszych przedszkolaków, dla których był to dzień pełen pozytywnych wrażeń  i nowych doświadczeń.

            Wychowawczynie z grupy „Smerfy” i „Motylki”

             

             

             

          • „Kwiatuszki” gotują z Kicią Kocią

          •             W ramach realizacji kolejnego zadania z ogólnopolskiego projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”  dn. 16 października w gr. „Kwiatuszki” gościliśmy p. Ilonkę z biblioteki, która przeczytała dzieciom książeczkę pt.: „Kicia Kocia gotuje”. Na jej podstawie przedszkolaki dowiedziały się, że kuchni trzeba bardzo uważać, żeby się nie oparzyć oraz jakie środki ostrożności należy zachować. Dzieci odwoływały się także do swoich doświadczeń w kuchni. Przy tej okazji poruszyliśmy równie ważny temat, jakim jest dbanie o higienę rąk, zwłaszcza przed dotykaniem produktów spożywczych czy jedzenia. Była to dobra okazja do obchodów „Dnia Mycia Rąk”, który przypada na dzień 15 października. „Kwiatuszki” poznały etapy prawidłowego mycia rąk oraz dowiedziały się dlaczego tak ważne jest mycie rąk mydłem – w tym celu wykonaliśmy eksperyment „Uciekający brud” z pieprzem i płynem do mycia naczyń. Następnie przyszedł czas na zabawę „Ciasteczkowe kształty”, z którą nasze maluchy świetnie sobie poradziły– ich zadaniem było dopasowanie tekturowego ciasteczka do odpowiedniej foremki. Dużo radości sprawiło im malowanie szablonów fartuszków palcami. Ale najbardziej nie mogły doczekać się, kiedy będą ozdabiać swoje własne ciasteczka za pomocą lukru oraz kolorowych posypek i ozdób. Dla wszystkich przedszkolaków był to naprawdę pyszny dzień, bo oczywiście ciasteczka zostały zjedzone a niektóre zabrane do domu dla rodzeństwa bądź rodziców.

                        Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Michaliny Łata – mamy Lilci, która podjęła się upieczenia ciasteczek dla dzieci. Zapraszamy do obejrzenia filmiku  z tego dnia.

             

            Anna Biedrzycka

          • 250 rocznica powstania Komisji Edukacji Narodoweji Narodowej

          •  

             W MGOK im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie zgromadziło pracowników oświaty z całej gminy. Dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali od władz samorządowych pamiątkowe grawery. Uroczystość wzbogaciły występy artystyczne uczniów ze wszystkich placówek.  Nasze przedszkole reprezentował Tobiasz Kwieciński z grupy Gwiazdeczki, który recytował wiersz „Dzień Nauczyciela” oraz Julia Lebioda z grupy Żabki, która zaśpiewała piosenkę „Lipka”.

             

          • INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI DOJEŻDŻAJĄCYCH

          • Informujemy:

            -12.X.2023r. zapewniamy opiekę tylko na dowózy dzieci dojeżdżających (rano), nie zapewniamy opieki na odwóz, który jest o godzinie 11.45,

            -13.X.2023r. nie ma dowozów i odwozów dzieci dojeżdżających.

          • Zakodowane Biedroneczki

          •    W bieżącym roku przedszkolnym dzieci z grupy Biedroneczki realizują program ,,Uczymy dzieci programować”.

            Nauka programowania poprzez zabawę to kształtowanie kompetencji przyszłości, bezpieczne wprowadzanie najmłodszych w cyfrowy świat.

            Ucząc kodowania rozwijamy logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, kształtujemy umiejętność pracy zespołowej.

            Do nauki kodowania będziemy wykorzystywać różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, które są  w naszym przedszkolu np. maty do kodowania, roboty edukacyjne, tablica interaktywna.

            Zapraszamy do obejrzenia pierwszych efektów nauki kodowania.

            Ewa Świątek

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych