ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
W GRUPIE 2 „GWIAZDECZKI”
Mam nadzieję, iż tradycją naszej grupy staną się andrzejkowe zajęcia otwarte dla rodziców. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy rodziców na tego typu zajęciach. Temat tegorocznych zajęć to: Andrzejkowe spotkanie z wróżbami, tańcami, konkursami i niespodziankami z udziałem chętnych rodziców.
Celem głównym zajęć było kształtowanie u dzieci postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Andrzejki bowiem, to tradycja ludowa wieczoru wróżb, przekazywana z pokolenia na pokolenie już od najdawniejszych czasów.
Cele operacyjne zajęć były następujące: dziecko zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe; poszerza swój zasób słownictwa; integruje się w zabawach; umie współdziałać z grupą koleżanek i kolegów oraz potrafi wyrażać uczucia, a także przeżywać radość zabawy z koleżankami, kolegami i rodzicami.
Po przywitaniu przybyłych rodziców rozpoczęliśmy zajęcia powitaniem „Cicho sza” z wykorzystaniem elementów języka migowego. Dzieci dowiedziały się, co to są Andrzejki i od czego pochodzi ta nazwa. Zostały zapoznane (krótko) z tradycją wróżb andrzejkowych.
Nadszedł czas na wróżby andrzejkowe, które rozpoczęliśmy słowami:
„Hokus – pokus, czary – mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.”
Wróżba I:
„Czy wróżba się spełni?” – wróżba z pieniążkiem. Przygotowaliśmy miskę z wodą i monety 1 groszowe. Każde dziecko (i rodzice) wrzucało pieniążek do wody chcąc, aby spełniło się ich marzenie (może wymarzony prezent od Mikołaja). Wypowiadaliśmy nasze życzenie słowami: „Hokus, pokus…
Wróżba II:
„Co Cię czeka w niedalekiej przyszłości?”
Gwiazdeczki siedziały w kole i kręciły po kolei kręglem. Na kolorowych sercach wypisane były przepowiednie (odwrócone napisami do dołu). Dzieci cieszyły się, gdy wylosowały: Czeka Cię wizyta Mikołaja. Pojedziesz z rodzicami na zakupy, Dostaniesz wymarzony prezent lub Czeka Cię miła niespodzianka. Trochę mniejszy aplauz zdobyła wróżba: Będziesz słuchał pani i Będziesz dobrze się uczył.
Wróżba III:
„ Mój przyszły chłopak/ moja przyszła dziewczyna”
Każdy był ciekawy, jak będzie miał na imię przyszły chłopak lub przyszła dziewczyna. Wprawdzie dla dzieci, to trochę odległa przyszłość, ale czego nie robi się dla dobrej zabawy. Na kolorowych sercach wypisane były imiona chłopców i dziewcząt. Dzieci losowały serduszka przy salwach śmiechu kolegów i koleżanek.
Wróżba IV:
„Zawód wykonywany w przyszłości”
Zawód wykonywany w przyszłości, to również wielka zagadka. Mogli się tego dowiedzieć losując z kolorowego pudełka (z zawiązanymi oczami) przedmiot związany tematycznie z jakimś zawodem. Okazało się, że w naszej grupie nie zabraknie lekarzy, pielęgniarek, sprzedawców, nauczycieli, a nawet żołnierzy.
Wróżba V:
„Wróżenie z butów”
Dzieci zdejmowały po jednym bucie z lewej nogi i ustawiały jeden za drugim w kierunku drzwi. Okazało się, że pierwszy przekroczył próg bucik Natalki i ona pojedzie na daleką wycieczkę.
W dalszej części zajęć dzieci zaprezentowały swoje umiejętności współpracy w grupie. Przedstawiły rodzicom ulubione zabawy ze śpiewem m.in.: „Mam chusteczkę haftowaną”. „Karuzelę”. „Pociąg”. „Ojciec Wirgiliusz”. Pokazały, że potrafią również wspólnie tańczyć w parach, przy znanych piosenkach dla dzieci. Na zakończenie zaprosiły do tańca swoich rodziców.
Następnie nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Dzieci mogły pokolorować wybrany rysunek: wróżki, czarodzieja lub cyganki – wszyscy oni zajmują się wróżeniem. Wzór każdej kolorowanki wisiał na tablicy i dzieci mogły się nim zasugerować. Rodzice mogli zaobserwować, jak funkcjonuje ich dziecko na tle grupy rówieśniczej. Rysunki otrzymali w prezencie od swoich pociech na zakończenie zajęć. Po takich pracowitych zajęciach nadszedł czas na relaks. Dzieci otrzymały soczek od mamy Zuzi i baloniki.
Mam nadzieję, że dla wszystkich był to mile spędzony czas, a dla rodziców powód do dumy ze swoich pociech. Jako wychowawczyni mogę stwierdzić, że praca z dziećmi sprawia mi dużą satysfakcję i jestem z nich bardzo dumna. Ponadto cieszę się, że rodzice bardzo interesują się tym, co się dzieje w przedszkolu i angażują się w pomoc w rozmaitych uroczystościach w naszej grupie (za co serdecznie im dziękuję).
Marzena Prejs