• Światowy Dzień Zwierząt w Smerfach

• W minionym tygodniu dzieci z gupy „Smerfy” obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Wypowiadały się na temat swoich ulubieńców oraz poznały wybrane rasy psów.
            Z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. ‘Smutasek’, wspólnie stwierdzając, że zwierzęta czują, jak ludzie i nie można ich traktować, jak zabawki. Smerfy doskonaliły umiejętność  przeliczania oraz wesoło bawiły się przy muzyce. Największą atrakcją było przybycie naszych „smerfowych” mam w towarzystwie królika, świnki morskiej
            i pająka ptasznika. Dzieci mogły pogłaskać i nakarmić królika oraz świnkę morską, a także uważnie przyjrzeć się ptasznikowi, który wywołał na twarzach naszych milusińskich, jak i Pań Dyrektor i Wicedyrektor  niemałe zaskoczenie. Rodzice przekazali dzieciom informacje
            i ciekawostki dotyczące opieki nad tymi zwierzętami. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne. Był to bardzo radosny i ekscytujący dzień. Serdecznie dziękujemy Pani Sosnowskiej Marcie, Pani Tomczyk Ewelinie i Pani Ślipskiej Monice za przybycie i uatrakcyjnienie zajęć. Dzieci z pewnością będą go mile wspominać.

• „KWIATUSZKI”, „JAGÓDKI” I „KACZUSZKI” UCZESTNICZĄ W PROJEKCIE „OCHOTNICY NASZEJ GMINY” – OSP SZYMANÓWKA „RATUJE I EDUKUJE”

We wtorek 31 października 2023r. o godz. 10.00. dzieci z grupy „Kwiatuszki” i „Jagódki” uczestniczyły w spotkaniu ze Strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Szymanówki.

Rodzice dzieci z młodszych grup przedszkolnych zostali wcześniej poinformowani o uczestnictwie ich dzieci w Projekcie zrealizowanym w związku z konkursem grantowym  (2 edycja) „Ochotnicy Naszej Gminy”.

Wszyscy rodzice wyrazili pozytywną opinię i wypełnili stosowne dokumenty (zgodę na wykorzystanie wizerunku ich dziecka w projekcie i oświadczenie o udzieleniu licencji oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie).

Pan Mariusz i pan Kamil z OSP z Szymanówki zapoznali najmłodszych z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

Chętne zuchy – Wiktorek i Marcelek z „Kwiatuszków” oraz Szymek i Emilka z „Jagódek” ćwiczyli w praktyce, jak wezwać pierwszą pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (przedstawiały się, podawały nazwę miejscowości oraz przyczynę wzywania pomocy).

Ćwiczenia praktyczne na Fantomie Stefanku dzieci obserwowały z dużym zainteresowaniem. Kilkoro chętnych przedszkolaczków uczyło się układać prawidłowo dłonie, żeby przywrócić pracę serca i utrzymać funkcje życiowe do przyjazdu karetki. Dużą dojrzałością i zaangażowaniem wykazali się zwłaszcza Wiktorek i Marcelek z „Kwiatuszków”, którzy zgłaszali się sami do wszystkich ćwiczeń praktycznych i bardzo dobrze sobie w nich radzili. Swoich sił próbowały też Julcia i Emilka z „Jagódek”.

Kolejnym ćwiczeniem praktycznym była obsługa defibrylatora. Panowie strażacy nie kryli zdziwienia, gdy 4-latek Wiktorek świetnie sobie radził – słuchał uważnie poleceń i zgodnie z nimi postępował. Chłopiec odklejał elektrody zgodnie z wysłuchanymi instrukcjami. Obsługi defibrylatora próbowała również Zosia z „Kwiatuszków”. Chętne przedszkolaki zostały zawinięte w „Złotą folię”, która zapobiega wychłodzeniu ciała i zatrzymuje ciepło w organizmie.

Na zakończenie tych ciekawych zajęć zrobiliśmy sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia. Następnie p. Mariusz i p. Kamil udali się do grupy „Kaczuszki” i tam również przeprowadzili szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które bardzo   się dzieciom podobało. Najczęściej do ćwiczeń praktycznych zgłaszali się: Marylka, Kornelia i Tymek.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Mariusza i pana Kamila z OSP z Szymanówki, którzy w przystępnej formie zaprezentowali dzieciom praktyczną wiedzę z udzielania pierwszej pomocy.

Wychowawczynie grup:

Marzena Prejs, Agnieszka Witek, Jolanta Wróbel