INFORMACJA DLA RODZICÓW
W dniach 17.01.2017r., 16.02.2017r., 21.03.2017r. intendentka przyjmuje opłaty za wyżywienie i pobyt dzieci w przedszkolu do godziny 16.00
INFORMACJA DLA RODZICÓW
W dniach 17.01.2017r., 16.02.2017r., 21.03.2017r. intendentka przyjmuje opłaty za wyżywienie i pobyt dzieci w przedszkolu do godziny 16.00
PODRÓŻ„JAGODEK”DO BAŚNIOWEJ WIOSKI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
6 grudnia to czas spotkań ze Świętym Mikołajem-jest to najpiękniejszy moment w roku, kiedy realizują się wielkie dziecięce marzenia. Atmosfera oczekiwania na przybycie Św. Mikołaja panuje nie tylko w domach, ale również w przedszkolach. Pochmurne grudniowe dni sprzyjają snuciu marzeń na temat Św. Mikołaja i zadawaniu niezliczonej ilości pytań: czy Św. Mikołaj jest prawdziwy; czy też nie, jak wygląda i gdzie mieszka, jakie prezenty przywiezie i przede wszystkim kiedy przyjdzie do dzieci. I tak w dniu 06.12.2016r. o godzinie 8.30 dzieci z grupy „Jagódki” wyruszyły autokarem do Wioski Świętego Mikołaja w Bałtowie. Przez okna autokaru podziwiały piękno przyrody w zimowej szacie i niepowtarzalny jej urok. Niezapomniane przeżycia rozpoczęły się już od chwili przyjazdu. Pomocnik Św. Mikołaja sympatyczna mikołajka czekała na przyjazd przedszkolaków. Przywitała je i zaprosiła na wspaniałe atrakcje. Przedszkolaki ruszyły do wioski w którym mieszkał Święty Mikołaj. Przy bramie powitał dzieci lisek i bałwanek, który wskazał nam chatkę Świętego Mikołaja. Przy chacie dziewczynki zobaczyły ogromne sanie do których były przyczepione renifery. Po otwarciu drzwi powitała nas śnieżynka ,która poinformowała dzieci że Mikołaj już do nich jedzie z Paryża. Po krótkim czasie dzieci zobaczyły Św. Mikołaja za oknem-ale było dużo radości. Mikołaj wszedł do chaty bardzo zadowolony z przybycia dzieci. Każde dziecko chociaż przez chwilę mogło porozmawiać z Mikołajem, usiąść na kolanach, zadzwonić dzwonkiem i otrzymać od niego prezent. Dzieci zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk dla Św. Mikołaja. Wszystkie przyrzekły Mikołajowi, że będą grzeczne przez cały rok. Na koniec wizyty wszystkie dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie z Mikołajem. Po spotkaniu z Mikołajem mikołajka zaprosiła do zwiedzenia jego niesamowitej, bajkowej wioski i do wspólnych zabaw. Dzieci wykonywały wiele atrakcyjnych zadań, widziały zwierzęta żyjące w wiosce, łowiły rybki dla pingwinów, rozmawiały z Eskimosem, który zaprosił dzieci do zwiedzania igloo. Przedszkolaki przejęte i szczęśliwe wróciły do przedszkola. Z pewnością dzieci oraz panie wychowawczynie na długo zapamiętają wizytę w Wiosce Świętego Mikołaja, ponieważ było to niezwykle wyjątkowe spotkanie. Pasja z jaką dzieci opisywały Św. Mikołaja po powrocie z wycieczki upewnia nas, że nie pomylą go nigdy z żadną inną osobą na świecie.
Lidia Szymonik
Irena Turska
„KWIATUSZKI” poznają zawody – spotkanie z żołnierzem
Kształtowanie u przedszkolaków poczucia przynależności społecznej oraz patriotycznej postawy to jeden z celów wychowania przedszkolnego. Realizację tego celu umożliwiają spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. Dlatego też dn. 9 grudnia 2016 w gr. „Kwiatuszki” odbyło się spotkanie z wyjątkową osobą – żołnierzem Jednostki Wojskowej z Zamościa – starszym chorążym Gabrielem Gonciarzem (tatą Kubusia).
Gdy nasz gość wkroczył do sali dzieci oniemiały z wrażenia. Przybył on na spotkanie w pełnym umundurowaniu i z ogromnym wyposażeniem, w skład którego wchodziło wiele przedmiotów niezbędnych żołnierzowi w trakcie wykonywania zadań. Pan Gabriel opowiedział dzieciom czym zajmują się żołnierze, jak trudna i ważna jest ich praca dla naszej ojczyzny. Zaprezentował mundur polowy oraz wyjaśnił znaczenie kolorystyki stroju. Opisał także wszystkie oznaczenia i symbole znajdujące się na mundurze.
Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem oglądały i przymierzały hełm, maskę przeciwgazową, kamizelkę czy pas. Zarówno chłopcy i dziewczynki chętnie przymierzali wojskowe nakrycia głowy np.: czapkę futrzaną zimową, furażerkę. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się broń – na szczęście była to replika. Starszy chorąży nauczył „kwiatuszki” oddawania honorów oraz prawidłowego sposobu trzymania broni, która jak się okazało jest bardzo ciężka.
Bardzo dziękujemy panu Gabrielowi za przybycie do przedszkola, za poświęcony czas i pokazanie jak niezwykłym zawodem jest zawód żołnierza. Myślę, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
Anna Pękalska
PEŁNYCH SPOKOJU, CIEPŁA I RADOŚCI
ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ORAZ ZDROWIA I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI
W NOWYM 2017 ROKU
WSZYSTKIM PRACOWNIKOM, WYCHOWANKOM I PRZYJACIOŁOM
PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W OŻAROWIE
ŻYCZĄ DYREKTOR I WICEDYREKTOR
KREATYWNE WARSZTATY PLASTYCZNE „ZROBIĘ TO SAM”JAKO FORMA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM W OŻAROWIE
Siódmego grudnia wraz z moimi dziećmi miałam okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu: świątecznych warsztatach plastycznych w przedszkolu, przygotowanych i prowadzonych przez naszą wicedyrektor panią Ewę Świątek.
Popołudniowy mrok holu rozświetlały ręcznie przygotowane przez dzieci, ze słoiczków lampiony ze świeczkami zapachowymi, wytwarzającymi wspaniały aromatyczny klimat. Niespełna czterdziestoosobowa grupa wielopokoleniowa (najmłodszy uczestnik to trzylatka, a najstarszy babcia przedszkolaków, a także cztero-, pięcio-, sześciolatkowie i dwóch uczniów każdy z rodzicem) zasiadła przy gotowych stanowiskach na holu przedszkolnym.
Na początek wszyscy: dzieci ubrane w kolorowe rękawiczki oraz dzielnie sekundujący im rodzice rozgrzali ręce do pracy naśladując energiczny taniec, wyświetlany na ekranie z wykorzystaniem projektora.
Kolejnym etapem było ozdabianie kolorowych szablonów otwieranych bombek, które miały być w efekcie końcowym przekazane emerytom-byłym pracownikom przedszkola. Cel szczytny, a zabawa naprawdę przednia. Dzieciaki prześcigały się w wymyślaniu świątecznych motywów. Niezdecydowani mogli zainspirować się gotowymi wzorami bombeczek -karteczek. Jednak każdy chciał stworzyć jedyne, oryginalne i wyjątkowe dzieło. Uczestnicy biegali między stolikami dobierając błyszczące cekiny, kolorowe wstążki i brokaty. Wymieniano się ozdobnymi śnieżynkami, papierami i drucikami kreatywnymi. Przedszkolakom tak spodobała się ta radosna twórczość, że wyraziły chęć ozdabiania kolejnych bombeczek. Myślę, że część z nich namówi rodziców do wykonania podobnych pocztówek dla najbliższych w domu. Jest to świetny pomysł na osobisty mini prezent dla miłych naszemu sercu, z którymi niestety nie możemy spotkać się w święta.
Drugą wykonaną z pomocą rodziców pracą była świąteczna choinka. Dzieci pieczołowicie nacinały zielony papier, a potem wyginały i przyklejały gałązki. Wiele radości dało też ozdabianie, gdyż każdy chciał mieć wyjątkowe drzewko, tym bardziej że tę pracę można było zabrać do domu i dodać świątecznego charakteru swojemu pokoikowi.
Na spracowane dzielne przedszkolaki czekała przygotowana przez rodziców niespodzianka. Pojawienie się pizzy i gorącej herbatki z cytryną spotkało się z dużym aplauzem naszych głodnych milusińskich.
Po zakończonym posiłku nadszedł czas na… porządki. Najpierw wirtualne z tańcem i śpiewem , które pokazały nam że sprzątanie nie musi być tylko przykrym obowiązkiem ale może też przynieść dużo radości. Potem niemniej ochoczo, wszyscy nie wyłączając najmłodszych zabrali się do porządkowania holu po skończonej pracy.
Myślę, że nie tylko moje dzieci były zachwycone taką formą spędzenia czasu ze swoim rodzicem – w sposób twórczy, inspirujący, niosący radość i zacieśniający więzy rodzinne.
Dziękujemy pani Ewie za możliwość uczestnictwa w innowacyjnych warsztatach plastycznych.
Uczestniczka warsztatów:
mama Karola i Wiktora
Katarzyna Gniaź
INTEGRACYJNE ZAJĘCIA OTWARTE
DLA RODZICÓW W GRUPIE II „GWIAZDECZKI”
W środę (14 grudnia 2016r.) w grupie 2 „Gwiazdeczki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o charakterze integracyjnym. Tematyka zajęć była związana ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia – „Wykonywanie ozdób choinkowych w grupach z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych. Rozwijanie sprawności manualnych i inwencji twórczej dzieci i rodziców. Udekorowanie choinki wykonanymi ozdobami.”
Cele ogólne zajęć: zapoznanie z tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie mowy, rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej, rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
Cele operacyjne: Dziecko: wypowiada się na temat świąt Bożego Narodzenia, wykonuje ozdobę choinkową samodzielnie lub wspólnie z rodzicem, potrafi rozpoznać niektóre znane polskie kolędy.
Biorąc pod uwagę fakt, iż większość uczestników takich zajęć, to zazwyczaj mamy, które w ostatnim tygodniu przed świętami mają mnóstwo obowiązków domowych - zorganizowałam te zajęcia we wcześniejszym terminie. Stanowiły one wprowadzenie w tematykę świąteczną.
Po powitaniu pląsem „Wszyscy są” rozmawialiśmy o zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci zostały zapoznane ze znaczeniem słów: tradycja, zwyczaj. Rozmawialiśmy o Wigilii (co to jest Wigilia oraz co symbolizuje) i charakterystycznych potrawach wigilijnych (również mamy podpowiadały dzieciom niektóre z nich). Gwiazdeczki mogły także oglądać rozmaite ilustracje o tematyce świątecznej, które były przygotowane do zajęć. Przedstawiały one m.in. stół wigilijny, szopkę, choinkę. Wyjaśniłam dzieciom na podstawie ilustracji i pomocy, jaka jest różnica między „jodłką”, a obecną choinką.
Z zainteresowaniem słuchały ciekawostek o poprzedniczce choinki zwanej „jodłką”, bowiem dawno temu podczas Bożego Narodzenia wieszano u sufitu wierzchołkiem do dołu ścięty czubek jodły lub świerku. Strojono go jabłkami, wydmuszkami jaj, orzechami i własnoręcznie zrobionymi ozdobami z papieru kolorowego. Dowiedziały się, iż choinka przywędrowała do nas z Niemiec - gdzie była znana dużo wcześniej - ponad 200 lat temu. Tak bardzo spodobała się , zastąpiła skromną wiejską „jodłkę”.
W dalszej części zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia rozmaitych kartek świątecznych. Omówiły ich wygląd, opisując, co się na nich znajduje. Mogły wykazać się spostrzegawczością, gdyż pośród nich znajdowały się też kartki związane ze świętami wielkanocnymi. Sprytne Gwiazdeczki szybko je odnalazły. Tworzyliśmy zbiory kartek świątecznych, przeliczaliśmy je i porównywaliśmy.
Nie mogło również zabraknąć wiersza o tematyce świątecznej – „Choineczki” U. Pakuły, do którego przedszkolaczki nauczyły się choreografii.
Drugą część zajęć dydaktyczno – wychowawczych stanowiły ozdoby choinkowe – wykonywane techniką dowolną. Miały one na celu rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej zarówno dzieci, jak i rodziców. Dzieci zostały zapoznane ze sposobem wykonania prac, mogły zaobserwować gotowe wzory ozdób. Ponadto zwrócono uwagę na estetykę, odpowiedni dobór kolorów, staranność i pomysłowość przy wykonywaniu prac. Ozdoby te dzieci wykonywały wspólnie z rodzicami, w dwóch grupach. Podział ról był rozmaity, niektóre dzieci wolały wykonać same większość ozdób, inne wspólnie z rodzicem. W trakcie wykonywania ozdób słuchaliśmy znanych, polskich kolęd, co wprawiło nas w świąteczny nastrój. Powstały w ten sposób piękne ozdoby choinkowe, które wspólnie zawiesiliśmy po zajęciach na naszej choince.
Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach rodzice udali się do domu, natomiast dzieci zajęły się porządkowaniem elementów do zajęć plastycznych, które były przygotowane do zajęć. Myślę, że założone cele osiągnęliśmy w trakcie zajęć. Dzieci były bardzo zadowolone ze wspólnej pracy w grupach razem z rodzicami.
Serdecznie dziękuję rodzicom za aktywny udział w naszych wspólnych zajęciach.
Życzę wszystkim
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz
Szczęśliwego Nowego Roku.
Marzena Prejs
Konkurs na stroik bożonarodzeniowy rozstrzygnięty
W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Boże Narodzenie w tradycjach i zwyczajach”, realizowanego w naszym przedszkolu w bieżącym roku szkolnym, został zorganizowany konkurs na stroik bożonarodzeniowy.
Konkurs przeznaczony był dla dzieci uczęszczających na dodatkowe zajęcia kółka tanecznego i teatralnego oraz ich rodziców. Celem konkursu było
- kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
- angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem
- odczuwanie radości ze wspólnego tworzenia
- rozwijanie talentów artystycznych
- kształtowanie wyobraźni i kreatywności dziecka poprzez tworzenie kompozycji przestrzennych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie stroika oddającego klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Prace dostarczone zostały do pań prowadzących zajęcia dodatkowe do dnia 13.12.2016r. Wpłynęło łącznie 21 pięknych prac. Rozstrzygnięcia konkursu dokonała komisja w składzie; dyrektor Jolanta Gołąb, wicedyrektor Ewa Świątek oraz nauczycielka Irena Turska. Brano pod uwagę estetykę wykonania, oryginalność, pomysłowość, wrażenia estetyczne, materiały użyte do wykonania pracy.
Komisja wyłoniła zwycięzców z kółka teatralnego oraz tanecznego.
Spośród dzieci kółka teatralnego główne nagrody otrzymali;
1. Kamila Sadkowska
2. Natalia Liwińska
3. Maria Skoczylas
Zdobywcami głównych nagród na kółku tanecznym zostali;
1.ex aequo Dorota Drach, Natalia Misiura
2. Zofia Kozyra
3. Amelia Zajączkowska
Ponadto organizatorzy przyznali dodatkowe wyróżnienie pracy dla Gabrysia Jędrzejewskiego.
Pozostałe dzieci otrzymały drobne upominki.
Wręczeniu nagród towarzyszył świąteczny quiz na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.
Monika Śmigielska
KWIATUSZKI na wycieczce w Wiosce Świętego Mikołaja w Bałtowie
7 grudnia 2016 to długo wyczekiwany dzień przez dzieci z gr. „Kwiatuszki”, ponieważ nie mogły się już doczekać wycieczki do Wioski Św. Mikołaja w Bałtowie. Po przybyciu wszystkich przedszkolaków i ich rodziców na miejsce zbiórki i sprawdzeniu autokaru przez policję wyruszyliśmy w kierunku Bałtowa. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Po załatwieniu wszystkich formalności w kasie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego przywitała nas pani przewodnik a każde dziecko otrzymało mikołajową czapkę.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Wioski Św. Mikołaja, gdzie przedszkolaki mogły wejść do domków Elfów, pobawić się w towarzystwie Bałwanka oraz Liska Urwiska. Następnie przyszła kolej na spotkanie ze Św. Mikołajem, na które nasze zuchy czekały najbardziej. Za nim jednak do tego doszło w chacie przywitała nas Pani Zima, która zaprosiła do obejrzenia telewizji Św. Mikołaja. W pewnym momencie za oknem pojawił się długo wyczekiwany gość. Wielka radość zapanowała wśród dzieci, gdyż przyszedł czas na najprzyjemniejszą część spotkania – wręczanie prezentów. Nasi milusińscy z niecierpliwością czekali, kiedy to jego poprosi Mikołaj o odebranie prezentu. Upominki otrzymali wszyscy – nawet panie (za co serdecznie dziękujemy Św. Mikołajowi) – ale nie wszyscy byli tak odważni by usiąść staruszkowi na kolana i zrobić sobie z nim zdjęcie – odwaga została w domu J.
Kolejną atrakcją były zabawy w Bajkowym Parku Rozrywki, gdzie przedszkolaki mogły dać upust swoim emocjom szalejąc w „kulkowym pałacyku” bądź też w innych kącikach zabaw. Ci, którzy się zmęczyli mogli odpocząć oglądając bajkę w „świątecznym mini kinie”. Na fanów magii czekała naprawdę super niespodzianka w formie pokazu iluzji i magicznych sztuczek.
Następnie nasze „kwiatuszki” wraz z rodzicami wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których dekorowały bombki według własnych pomysłów. Kolejną atrakcją było łowienie rybek z przerębla w wiosce Eskimosów. Bardziej odważni i sprytni próbowali swoich sił przechodząc przez lodową sieć rybacką. Ostatnim punktem programu była wizyta w Krainie Królowej Śniegu, gdzie poznaliśmy losy Kaja i Gerdy i dowiedzieliśmy się jak ważne w życiu są przyjaźń i miłość. A na końcu spotkaliśmy tajemniczą Królową Śniegu…
Po tak licznych atrakcjach udaliśmy się na gorący posiłek. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i czas wracać do domu. Myślę, że dzieci miło będą wspominać spędzone tam chwile. Na koniec jedno z dzieci stwierdziło: „Proszę panią, ja bardzo lubię te nasze wycieczki”
Anna Pękalska
PRZEDSZKOLAKI W ROLI MIKOŁAJÓW
https://www.youtube.com/watch?v=2xt_xu0z_sA
Tradycją naszego przedszkola jest udział w akcji charytatywnej DAR SERCA. Jej celem jest pomoc dzieciom najuboższym, poprzez zbiórkę przyborów szkolnych, gier planszowych, układanek, książeczek do czytania i kolorowania. Przedszkolaki angażując się w to przedsięwzięcie mają również możliwość lepszego zrozumienia potrzeb swoich rówieśników i nauki dzielenia się z innymi.
W tym roku szkolnym do akcji włączyły się przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych. Dnia 5 grudnia 2016 r. dzieci osobiście przekazały zebrane dary na ręce pani Małgorzaty Dębniak (kierownik OPS) i pani Jolanty Sobczyk (kierownik ŚDS) w Ożarowie.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem naszych gości przez panią dyrektor Jolantę Gołąb. Następnie dzieci z grupy „Kaczuszki” przebrane w stroje Mikołajów przedstawiły program artystyczny, w którym starały się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto pomagać?
Dzieci podkreślały że: ,,Są na świecie różne dzieci i te duże i te małe. Te, które mają mnóstwo zabawek i te, które zabawek nie mają wcale…”.. Wiedzą, że pomaganie innym zmienia świat na lepsze, bo:,,... gdy dobre uczynki innym wciąż sprawiamy, wtedy wielką radość sami z tego mamy”. Kaczuszki nawiązały również do wieloletniej współpracy przedszkola z OPS i ŚDS w słowach: ,,Dla wszystkich potrzebujących dzieci akcję w przedszkolu organizujemy. DAREM SERCA ją nazywamy, bo dobre serduszka mamy. O potrzebujących dbamy należycie, by tak jak my mieli weselsze życie”.
Po występie artystycznym panie M. Dębniak i J. Sobczyk podziękowały wszystkim przedszkolakom za ich dobre serduszka, składając na ręce pani dyrektor J. Gołąb słodkie upominki dla dzieci. Pani Jolanta Sobczyk zaprosiła również przedszkolaków na bajkę pt: „Smerfy” w wykonaniu swoich podopiecznych.
Słowa podziękowania kierujemy szczególnie do rodziców naszych wychowanków, którzy wykazali się otwartym sercem i wrażliwością na potrzeby innych.
Agnieszka Witek i Renata Gradzińska
,,PRZYGODY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
– W WYKONANIU RODZICÓW
Z GRUPY ,,KACZUSZKI”
6 grudnia obchodzimy Mikołajki i to jest właśnie idealny dzień, aby zastanowić się nad postacią świętego Mikołaja. Legenda głosi, że był biskupem, który pomagał innym, dlatego też nazwano go patronem biednych. Dzieciom Mikołaj kojarzy się ze starszym panem z długą siwą brodą, ubranym w czerwony płaszcz i czapkę oraz z tym, że na wielkich saniach zaprzęgniętych w renifery wiezie mnóstwo prezentów. Jedno jest pewne, obchodzenie Mikołajek ma na celu niesienie radości innym. Dlatego też 6 grudnia pamiętajmy o tym, aby zrobić coś dobrego dla drugiej osoby.
Rodzice dzieci z grupy ,,Kaczuszki” lubią sprawiać dzieciom niespodzianki. I właśnie tegoroczny 6 grudnia był dniem wyjątkowym. Rodzice przygotowali ciekawy występ artystyczny nie tylko dla swoich pociech, ale również dla wszystkich przedszkolaków, dyrekcji i pracowników naszego przedszkola. Oparte na autorskim scenariuszu przedstawienie o przygodach pewnego Mikołaja było przepełnione muzyką, tańcem i ciekawymi, humorystycznymi scenkami. Dzieci dowiedziały się, że zanim Mikołaj dotarł do naszego przedszkola spotkał na swojej drodze wiele niebezpieczeństw. Ale, jak to zwykle w bajkach bywa, wszystko skończyło się pomyślnie.
Występ mikołajkowy bardzo podobał się wszystkim przedszkolakom. Dzieci z grupy ,,Kaczuszki” były wręcz zachwycone umiejętnościami aktorskimi swoich rodziców i nagradzały ich zasłużonymi brawami.
W przedstawieniu wystąpili: Narrator – mama Kacperka Gutowskiego; Mikołaj – mama Dawidka Warsa. W roli Rozbójników i Krasnoludków wystąpiły mamy: Lenki Kwiecień, Gabrysia Jędrzejewskiego, Adrianka Wiatrowskiego i Karolka Przysuchy. Mikołajem pomocniczym była mama Tomusia Adamskiego.
Po występie uradowane przedszkolaki gościły Mikołajów swoich salach, recytując wierszyki i śpiewając piosenki na ich cześć. W zamian Mikołaje obdarowali wszystkie dzieci prezentami, a dodatkowo wzbogacili nasze zasoby przedszkolne o nowe zabawki, za które im bardzo dziękujemy.
Tegoroczne przedszkolne Mikołajki minęły w miłej atmosferze, wzbudziły wiele emocji. Rodzice ,,Kaczuszek” już po raz trzeci wystawili przedstawienie dla wszystkich przedszkolaków i choć przez te lata zmieniła się trochę obsada, to i tak zapał do działania pozostał ten sam. My, nauczycielki jesteśmy dumne z zaangażowania Rodziców w życie przedszkola i zorganizowania tak miłej niespodzianki dla wszystkich dzieci. Za wyjątkowy występ, fajne popołudniowe próby i ciekawe pomysły BARDZO DZIĘKUJEMY!!! Mamy nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę.
Wychowawczynie: Renata Gradzińska i Agnieszka Witek
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
W GRUPIE 2 „GWIAZDECZKI”
Mam nadzieję, iż tradycją naszej grupy staną się andrzejkowe zajęcia otwarte dla rodziców. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy rodziców na tego typu zajęciach. Temat tegorocznych zajęć to: Andrzejkowe spotkanie z wróżbami, tańcami, konkursami i niespodziankami z udziałem chętnych rodziców.
Celem głównym zajęć było kształtowanie u dzieci postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Andrzejki bowiem, to tradycja ludowa wieczoru wróżb, przekazywana z pokolenia na pokolenie już od najdawniejszych czasów.
Cele operacyjne zajęć były następujące: dziecko zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe; poszerza swój zasób słownictwa; integruje się w zabawach; umie współdziałać z grupą koleżanek i kolegów oraz potrafi wyrażać uczucia, a także przeżywać radość zabawy z koleżankami, kolegami i rodzicami.
Po przywitaniu przybyłych rodziców rozpoczęliśmy zajęcia powitaniem „Cicho sza” z wykorzystaniem elementów języka migowego. Dzieci dowiedziały się, co to są Andrzejki i od czego pochodzi ta nazwa. Zostały zapoznane (krótko) z tradycją wróżb andrzejkowych.
Nadszedł czas na wróżby andrzejkowe, które rozpoczęliśmy słowami:
„Hokus – pokus, czary – mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.”
Wróżba I:
„Czy wróżba się spełni?” – wróżba z pieniążkiem. Przygotowaliśmy miskę z wodą i monety 1 groszowe. Każde dziecko (i rodzice) wrzucało pieniążek do wody chcąc, aby spełniło się ich marzenie (może wymarzony prezent od Mikołaja). Wypowiadaliśmy nasze życzenie słowami: „Hokus, pokus…
Wróżba II:
„Co Cię czeka w niedalekiej przyszłości?”
Gwiazdeczki siedziały w kole i kręciły po kolei kręglem. Na kolorowych sercach wypisane były przepowiednie (odwrócone napisami do dołu). Dzieci cieszyły się, gdy wylosowały: Czeka Cię wizyta Mikołaja. Pojedziesz z rodzicami na zakupy, Dostaniesz wymarzony prezent lub Czeka Cię miła niespodzianka. Trochę mniejszy aplauz zdobyła wróżba: Będziesz słuchał pani i Będziesz dobrze się uczył.
Wróżba III:
„ Mój przyszły chłopak/ moja przyszła dziewczyna”
Każdy był ciekawy, jak będzie miał na imię przyszły chłopak lub przyszła dziewczyna. Wprawdzie dla dzieci, to trochę odległa przyszłość, ale czego nie robi się dla dobrej zabawy. Na kolorowych sercach wypisane były imiona chłopców i dziewcząt. Dzieci losowały serduszka przy salwach śmiechu kolegów i koleżanek.
Wróżba IV:
„Zawód wykonywany w przyszłości”
Zawód wykonywany w przyszłości, to również wielka zagadka. Mogli się tego dowiedzieć losując z kolorowego pudełka (z zawiązanymi oczami) przedmiot związany tematycznie z jakimś zawodem. Okazało się, że w naszej grupie nie zabraknie lekarzy, pielęgniarek, sprzedawców, nauczycieli, a nawet żołnierzy.
Wróżba V:
„Wróżenie z butów”
Dzieci zdejmowały po jednym bucie z lewej nogi i ustawiały jeden za drugim w kierunku drzwi. Okazało się, że pierwszy przekroczył próg bucik Natalki i ona pojedzie na daleką wycieczkę.
W dalszej części zajęć dzieci zaprezentowały swoje umiejętności współpracy w grupie. Przedstawiły rodzicom ulubione zabawy ze śpiewem m.in.: „Mam chusteczkę haftowaną”. „Karuzelę”. „Pociąg”. „Ojciec Wirgiliusz”. Pokazały, że potrafią również wspólnie tańczyć w parach, przy znanych piosenkach dla dzieci. Na zakończenie zaprosiły do tańca swoich rodziców.
Następnie nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Dzieci mogły pokolorować wybrany rysunek: wróżki, czarodzieja lub cyganki – wszyscy oni zajmują się wróżeniem. Wzór każdej kolorowanki wisiał na tablicy i dzieci mogły się nim zasugerować. Rodzice mogli zaobserwować, jak funkcjonuje ich dziecko na tle grupy rówieśniczej. Rysunki otrzymali w prezencie od swoich pociech na zakończenie zajęć. Po takich pracowitych zajęciach nadszedł czas na relaks. Dzieci otrzymały soczek od mamy Zuzi i baloniki.
Mam nadzieję, że dla wszystkich był to mile spędzony czas, a dla rodziców powód do dumy ze swoich pociech. Jako wychowawczyni mogę stwierdzić, że praca z dziećmi sprawia mi dużą satysfakcję i jestem z nich bardzo dumna. Ponadto cieszę się, że rodzice bardzo interesują się tym, co się dzieje w przedszkolu i angażują się w pomoc w rozmaitych uroczystościach w naszej grupie (za co serdecznie im dziękuję).
Marzena Prejs
HARCERSKIE ZABAWY ANDRZEJKOWE
Koniec listopada to czas wróżb, przepowiedni i zabawy. Kontynuując tradycję naszych przodków, przedstawiciele drużyny harcerskiej im. SZARYCH SZEREGÓW działającej w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie wybrali się do Publicznego Przedszkola, aby wraz
z przedszkolakami przepowiedzieć sobie przyszłość.
W drzwiach przywitała nas p. dyrektor Jolanta Gołąb, która życzyła nam wspaniałej zabawy. Harcerze udali się wraz z druhnami Renatą, Mileną i Ewą do grup przedszkolnych KACZUSZKI oraz SMERFY, których wychowawczyniami są Renata Gradzińska, Agnieszka Witek i Katarzyna Gniaź. Wszyscy razem uczestniczyliśmy we wróżbach andrzejkowych, dzięki którym mogliśmy przepowiedzieć sobie przyszłość. Bawiliśmy się świetnie podczas pląsów, wróżb, tańców oraz wspólnego posiłku. Czas spędzony razem minął nam bardzo szybko. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami.
Druhny
Andrzejki w grupie „Misie”
Andrzejki- dzień wróżb, czarów i zabaw. Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się o dawnych tradycjach i wróżbach ludowych. Zapanowała magiczna atmosfera. Nie zabrakło wróżb z kart, przekłuwania serduszek z imionami, odczytywania symboli z wylosowanych znaczków, losowania nazw zawodów, a także losowania cukierka z ukrytym grosikiem, zapewniającym najwięcej szczęścia w nadchodzącym roku. Czary i wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce w towarzystwie księżniczek, wróżek, piratów, rycerzy, kowbojów, diabełków itp. Na koniec zabawy andrzejkowej na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Monika Śmigielska
Andrzejki w grupie,,Żabek”.
Od tygodnia dzieci w naszej grupie przygotowywały się do hucznej zabawy z okazji Andrzejek. Specjalnie na to spotkanie przygotowywały stroje oraz nagrania swoich ulubionych piosenek. Pomagały również w przygotowywaniu sylwet kwiatów,serc na których miały być imiona ich przyszłych mężów lub żon. Wystrój sali również przypominał o dniu wróżb, magicznym dniu.
Dnia 29 listopada zaraz po śniadaniu dzieci z naszej grupy poznawały dawne obrzędy i wróżby. Wszystkie przeniosły się w świat marzeń. Które z dzieci nie marzą o fajnych zabawach, dobrych kolegach ,czy o ładnym ubraniu. Wszystkie marzenia są bardzo ważne.
Na początku powitano wszystkich. Następnie przy piosence zaczęto wspólną zabawę integracyjną.
,,Tych z prawej, tych z lewej ,powitać czas.
Tych z przodu, tych z tyłu , tych wokół nas.
Witam, dzień dobry, pozdrawiam Was,
I wspólną zabawę rozpocząć czas”.
Po miłym powitaniu dzieci od wychowawczyni dowiedziały się o tradycjach Andrzejkowych.
Następnie dzieci oczekiwały na specjalnego gościa, który niestety nie przyszedł. Rolę wróżki –czarodziejki musiałam pełnić samodzielnie.
Wszystkie dzieci nauczyły się zaklęcia ,które towarzyszyło przez całą zabawę: Hokus-pokus ,czary –mary ,niech się spełnią andrzejkowe czary.
A oto wróżby , w których nasze dzieci uczestniczyły:
1.,,Księga przepowiedni”( z figurami geometrycznymi).
2.,,Mój wymarzony mąż lub żona”(z kwiatkami z imionami).
3.,,Kim będę, gdy dorosnę(z kulami papierowymi ).
4.,,Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu”.
5.,,Co mnie czeka w przyszłości?”
6.,,Ustawianie od ściany do progu butów”.
7.,,Litery”.
Wróżby były przeplatane wspaniałą muzyką z ich nagrań .Dzieci przy dźwiękach muzyki pięknie tańczyły.
Podczas tych zabaw na stole dzieci miały przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Czas upływał wszystkim bardzo szybko. Na Andrzejkach panował miły, radosny nastrój.
Wszystkie dzieci w tym dniu były radosne, szczęśliwe.
Na zakończenie wszystkie dzieci na pamiątkę zabrały swojego kwiatka z
imieniem ,,oblubieńca”.
Jolanta Wróbel
Wycieczka grupy ,,Żabek ‘’.
Dnia 8.11.2016r dzieci z grupy ,,Żabki” wraz ze swoimi mamami, wychowawczyniami atrakcyjnie spędziły dzień na wycieczce w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.
Dzień chociaż listopadowy to był piękny, słoneczny. W czasie jazdy autobusem przewodnik wycieczki zapoznawał przedszkolaków z zabytkami i pięknem ziemi sandomierskiej. Po przybyciu do muzeum zaprosił wszystkich następny przewodnik ,który oprowadził nas po całym muzeum. Szczególną uwagę dzieci zajęły choinki ustrojone w trzech pięknych stylach. Dzieci pooglądały ozdoby i następnie zaproszono wszystkich uczestników wycieczki na warsztaty malowania bombek. W czasie warsztatów wszyscy uczestnicy oraz przedszkolaki byli zaabsorbowani ozdabianiem swoich bombek.
Po ozdobieniu wszyscy swoje ,,arcydzieła’’ oddali do suszenia.
Uczestnicy wycieczki udali się po zakup różnorodnych bombek. W czasie zakupu dzieci wspólnie z rodzicami mogli podziwiać bombki ,które znajdowały się w gablotach za szkłem. Szczególnym powodzeniem w czasie zakupu cieszyły się: mikołaje, zwierzątka: kotki, pieski, zajączki.
Po zakupach wszyscy wrócili do autobusu, który zawiózł dzieci i rodziców na obiad do pięknej restauracji ,,Dębianka”. Obiad wszystkim smakował.
Po obiedzie nie obyło się bez zabaw na placu przed restauracją. Po odpoczynku
Udaliśmy się w drogę powrotną.
Wszystkie dzieci były zadowolone. Wycieczka była udana i na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Ozdoby świąteczne będą przypominać o wycieczce w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto dzieci miały wkład własny w ozdabianiu swojej bombki. Po wycieczce pozostały również pamiątkowe zdjęcia.
Jolanta Wróbel
„Biało-czerwony bieg przedszkolaków”
http://www.youtube.com/watch?v=bKSEmTyuTO0
Dzieci z ożarowskiego przedszkola jak co roku włączyły się w obchody związane z uczczeniem 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W przeddzień Święta Niepodległości, cztery najstarsze grupy przedszkolne wyruszyły na uroczyste otwarcie obchodów. W tym dniu „Krasnoludki”, „Kaczuszki”, „Misie” i „Smerfy” wystąpiły wyjątkowo w barwach biało-czerwonych. Przedszkolaki jako pierwsze pojawiły się na Placu Wolności przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Czekając na oficjalne otwarcie uroczystości dzieci wysłuchały pieśni Legionów Polskich. Uroczystość rozpoczęto odegraniem hymnu narodowego, po czym wysłuchano krótkich przemówień lokalnych władz w osobach: radnego powiatu Mirosława Adamka, starosty opatowskiego Bogusława Włodarczyka, i burmistrza Ożarowa Marcina Majchera.
Po zakończeniu oficjalnej części, zgromadzeni na rynku uczestnicy obchodów utworzyli kolumnę marszową. Na czele pochodu maszerowały przedszkolaki w biało-czerwonych pelerynach, machając także biało-czerwonymi wstążkami. W świątecznej i podniosłej atmosferze przeszliśmy na stadion sportowy, na którym odbył się najważniejszy punkt obchodów-Bieg Niepodległości.
Bieg rozpoczęły przedszkolaki, każdą grupę reprezentowało pięciu zawodników w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt pierwsze i trzecie miejsce zajęły:
I-Zuzia Forc z „Krasnoludków”
III- Zuzia Krzak z „Misiów”,
a wśród chłopców wygrali:
I-Mateusz Łapiński z „Krasnoludków”
II-Kacper Stańczyk z „Krasnoludków”
III- Adam Tarłowski z „Misiów”
Następnie wystartowały panie z przedszkola Aneta Gruszka i Agnieszka Witek z transparentem „Przedszkole Publiczne w Ożarowie”, które zajęły I miejsce.
Zwycięzcy zostali uhonorowani medalami, pucharem i słodyczami.
Zadowoleni wróciliśmy do przedszkola na gorący obiad. Tutaj spotkała nas miła niespodzianka, gratulacje od Pań Dyrektorek i słodkie upominki.
Udział dzieci w marszu i biegu niepodległościowym był dla nich wielkim przeżyciem. Cieszyły się, że w ten sposób mogły uczcić Święto Niepodległości. Starannie i chętnie przygotowały się do tej uroczystości.
Była to dla dzieci piękna lekcja patriotyzmu i miłości do ojczyzny, w której same uczestniczyły.
Pragnę serdecznie podziękować koleżankom z przedszkola za przygotowanie dzieci i udział w obchodach Święta Niepodległości.
Agnieszka Witek
„GWIAZDECZKI” PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.
„- Co to jest Polska?-
spytał Jaś w przedszkolu.
Polska - to wieś
i las,
i zboże w polu...
A przedszkole?
Tak i przedszkole,
i róża w ogrodzie,
i książka na stole.”
Czesław Janczarski
Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada stało się okazją do realizacji w naszej grupie treści o charakterze patriotycznym. Jest to bowiem szczególne dla Polaków święto, gdyż po 123 latach rozbiorów wywalczyliśmy upragnioną wolność i niepodległość. Na ulicach polskich miast powiewają w tym dniu biało-czerwone flagi.
W naszej grupie 2 „Gwiazdeczki” w czwartek 10.11.2016r., również nie zabrakło symboli narodowych. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości było dla nas okazją do podkreślenia, czym dla wszystkich jest Ojczyzna. W sali zrobiło się biało-czerwono, gdyż większość dzieci przyszła w tym dniu ubrana w kolorach barw narodowych. W ten sposób wszyscy już wiedzą doskonale, jakie są nasze barwy narodowe.
W tym dniu zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia naszych symboli narodowych (flaga, godło i hymn). Zwróciłam uwagę na to, iż należy zawsze szanować nasze symbole narodowe. Dzieci dobrze rozpoznają już flagę i godło, natomiast słów hymnu państwowego będziemy uczyć się stopniowo w ciągu roku szkolnego. Próbowaliśmy śpiewać pierwszą zwrotkę i refren hymnu, gdyż Gwiazdeczki dopiero drugi rok uczęszczają do przedszkola i w większości są to 4-latki. Dzieci dowiedziały się, iż należy w czasie śpiewania hymnu stać na baczność i jak wygląda taka postawa.
„Gwiazdeczki” z dumą prezentowały przyniesione na zajęcia różnej wielkości flagi i akcesoria kibica. Najwięcej atrybutów kibica przyniósł Patryk. Natomiast Paulinka cieszyła się z flagi, którą poprzedniego dnia zrobiła z siostrą Wiktorią. Dziewczynki z naszej grupy nawet we włosach miały kokardki w barwach narodowych.
Oglądaliśmy również kotyliony, które przynieśli: Gabrysia, Iga i Piotruś. Tworzyliśmy zbiory małych i dużych kotylionów oraz przeliczaliśmy w zakresie 6.
W dalszej części zajęć krótko omówiłam i pokazałam przygotowaną wcześniej gazetkę. Dzieci mogły zobaczyć m.in. mapę Polski, ilustracje przedstawiające - stolicę Warszawę oraz królową polskich rzek – Wisłę.
To takie ważne, że przekazujemy z pokolenia na pokolenie swoje dziedzictwo kulturowe. Każdy zna wiersz, którego z pewnością uczyły nas mamy lub babcie: „Kto ty jesteś? – Polak mały. Jaki znak twój? – orzeł biały…”. W ubiegłym roku w przedszkolu również uczyliśmy się tego wierszyka, który przypomnieliśmy sobie przy okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Wyrecytowaliśmy również wiersz „Barwy Ojczyste”, którego dzieci nauczyły się na poprzednich zajęciach.
Pod koniec zajęć przedszkolaki kolorowały flagę Polski. Prace zostały wyeksponowane na wystawce grupowej.
Chciałam podziękować rodzicom z grupy „Gwiazdeczki” za przygotowanie dzieciom pomocy do naszych zajęć. Zachęcam do obejrzenia zdjęć z zajęć, które będą umieszczone w albumie fotograficznym na stronie internetowej przedszkola.
Mam nadzieję, że poprzez te zajęcia dzieci zrozumiały, co to jest POLSKA i choć trochę udało mi się wpoić im szacunek do naszych symboli narodowych.
Wychowawczyni grupy „Gwiazdeczki”
Marzena Prejs
„Krasnoludki” na wycieczce
04. listopada 2016r. dzieci z grupy „Krasnoludki” wraz z rodzicami wybrały się na wycieczkę autokarem do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Celem wycieczki było poznanie powstania i malowania bombek. Ale zanim dotarliśmy do muzeum najpierw był spacer po Starym Mieście w Sandomierzu do kina w którym dzieci obejrzały film pt „Bociany”. Po wspaniałym filmie ruszyliśmy do Nowej Dęby. Tam zwiedzaliśmy jedyne i pierwsze w świecie Muzeum Bombki Choinkowej. W Muzeum znajdują się tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki niesamowitych eksponatów w galeriach. Na dzieci czekał przewodnik, który opowiadał i oprowadzał po muzeum pokazując świecące choinki oryginalnie udekorowane oraz gabloty z pięknymi, ręcznie malowanymi bombkami. Dzieci były świadkami powstawania bombki, widziały jak szkło pod wpływem ciepła sprężonego powietrza zmieniało swój kształt. Zwiedziliśmy również pracownię, gdzie panie ręcznie malują te wspaniałe bombki. Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę. Na zakończenie wycieczki wszyscy otrzymali bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali. Zadowoleni wsiedli do autokaru aby pojechać do Mc Donalda na posiłek. Wszyscy szczęśliwi, z dobrym humorem, pełni wrażeń wrócili do domu.
Lidia Szymonik
„Jagódki” w Muzeum Bombki Choinkowej
W dniu 19.10.2016r. o godzinie 9.30 dzieci z grupy „Jagódki” wraz z rodzicami wyruszyły autokarem do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Celem wycieczki było poznanie powstania i malowania bombek. Już po wejściu do budynku widać było ciekawą estetyczną i pobudzającą wyobraźnię dekoracje. Wszystkie związane były z ozdobami choinkowymi. Przewodnik przybliżył dzieciom swoimi opowieściami tradycję polską związaną z powstaniem i ozdabianiem bombek. W różnych pomieszczeniach oglądały dzieci świecące choinki oryginalnie udekorowane, przedstawiające różne style: amerykański, wiktoriański, norweski, francuski i staropolski. Dzieci były świadkami powstawania bombek, widziały jak szkło pod wpływem ciepła sprężonego powietrza zmieniało swój kształt, a zręczne ręce pań wyczarowywały różne wzory na bańkach. Dzieci wraz z rodzicami odbyły warsztaty na których malowały swoje bombki. Do dekoracji użyły kleju, pędzelków i rożnego rodzaju brokatów. Każdy starał się by bombki były piękne. Pełne wrażeń, dobrego poczucia humoru wsiadały do autokaru aby podążyć na posiłek do Mc Donalda. Szczęśliwe pełne wrażeń wróciły do domu. Po powrocie z wycieczki dzieci starały się wyrazić na rysunkach swoje spostrzeżenia po odbytej wycieczce.
Irena Turska Lidia Szymonik
Zbieramy nakrętki dla Kubusia
Powered by aSc EduPage