„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż, bo … „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Tak właśnie pisał Janusz Korczak „król dzieci”– lekarz, pedagog, wychowawca, publicysta i pisarz. Twierdził on, że miejsce dziecka jest właśnie w towarzystwie jego rówieśników. Dążył do tego, by dzieci wymieniały się swoimi doświadczeniami i dziecięcymi poglądami, aby w taki sposób podlegały procesowi wzajemnej integracji i akceptacji. Taki sposób według niego miał je przygotowywać do dorosłego życia. Starał się zapewnić ponadto dzieciom beztroskie, co nie znaczy pozbawione obowiązków dzieciństwo.
Drodzy Rodzice z wiadomych względów obecna sytuacja nie daje możliwości realizacji wyżej wymienionych wartości w stu procentach. Aby zniwelować skutki mało komfortowej sytuacji, w jakiej wszyscy obecnie się znaleźliśmy nasza praca znacząco się zmieniła, bo właśnie podjęłyśmy się edukacji „na odległość” tzw. pracy zdalnej. Kontaktujemy się z rodzicami poprzez komunikator internetowy albo jeszcze inne dostępne formy. Praca dydaktyczno – wychowawcza polega teraz na przekazywaniu propozycji a w moim przypadku rodzicom dziewczynki tzn.materiałów wspierających i wspomagających proces kształcenia poprzez rozbudzanie potencjału intelektualnego u dziecka w zakresie wszechstronnego rozwoju.
Myślę, że wsparcie z mojej strony, chociaż, w jakiej części dawało rodzicom i dziecku poczucie pewności siebie oraz wzbudzało poczucie bezpieczeństwa.Dla mnie w obecnej sytuacji taka współpraca jest bardzo ważna, bo chociaż wirtualnie, ale jestem obecna duchowo z dziewczynką i jej rodzicami.
Proponowane zagadnienia starałam się przekazywać w takiej formie, aby tok ich realizacji był zgodny z podstawą programową a stopień trudności dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Mając na uwadze dobro dziewczynki i jej dalszy rozwój starałam się stosować różnorodne formy i metody naszej współpracy.Proponowałam karty pracy do ćwiczeń grafomotorycznych wspomagających naukę pisania, ćwiczenia utrwalające znajomość cyfr, rysowanie po śladzie a potem samodzielnie, wiosenne zabawy literkami, karty pracy do prób samodzielnego dokonywania analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej, a także filmiki edukacyjne np.do nauki czytania metoda sylabową lub poszerzające wiadomości z zakresu poznawnia przyrody w okresie wiosny.Masażyk na dobry humorek (z interpretacją ruchową zgodnie z treścią) z kolei miał za zadanie wprowadzić trochę radości i humoru.Proponowane prace plastyczne były z zastosowaniem różnych technik i materiałów. Wiersze, piosenki oraz opowiadania stosowne do tematyki tygodnia miały na celu rozwijania mowy, myślenia oraz wypowiadanie się na określony temat. Ćwiczenia gimnastycze zastępowałam ciekawymi propozycjami aktywności ruchowej przy muzyce.Natomiast czynności higieniczne a konkretnie obecnie szczególnie bardzo ważne dokładne mycie rąk wspomagane było piosenką „Myj ręce z liskiem”.Myślę, że wsparcie z mojej strony przekładało się na efektywność działań i rozwój umiejętności dziecka.To dzięki rzetelnej pracy Rodziców podczas realizacji moich propozycji możemy uznać naszą współpracę za owocną i pomyślą.
Bardzo serdecznie dziękuję.To Rodzice są teraz głównymi osobami, realizującymi moje propozycje przesyłane „na odległość”. Efekty i włożony trud tej współpracy po części można obejrzeć w zamieszczonej poniżej galerii zdjęć.
Korzystając z okazji, że zbliżają się Święta Wielkanocne prognę wszystkim Rodzicom całej społeczności przedszkolnej złożyć najserdeczniejsze życzenia.
Chociaż dzisiaj z dalekich stron, życzę wszystkim radosnych świąt, mokrego Dyngusa, smacznego jajka, humoru dobrego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego.
Do zobaczenia w przedszkolu.
Bogumiła Bartnik