• REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO

        •  Załącznik do Zarządzenie Nr 3./2022

          Dyrektora Przedszkola Publicznego w Ożarowie

          z dnia 28.04.2022r.

           

          Regulamin bezpieczeństwa zdrowotnego

          obowiązujący w Przedszkolu Publicznym w Ożarowi  opracowany na podstawie Wytycznych zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31marca 2022r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195)

           

           

          I. Organizacja opieki nad dziećmi:

          1. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych. Jeśli w danym dniu dziecko źle się czuje lub wykazuje objawy infekcji powinno pozostać w domu.
          2. Sale i korytarze powinny być wietrzone w czasie gdy nie przebywają tam dzieci , a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
          3. Dzieci powinny korzystać z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola (jednocześnie korzystać ze sprzętów na placu zabaw może 3 grupy) oraz poza nim.
          4. Sprzęt na placu zabaw należy regularnie czyścić z użyciem detergentu lub dezynfekować ( rano wyznaczona woźna potem każda po swojej grupie).
          5. Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji
            z rodzicami/opiekunami dziecka.
          6. Ogranicza się  przebywanie osób trzecich w placówce (tylko bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej) do niezbędnego minimum.
          7. Dzieci mogą przynieść do przedszkola zabawkę tylko w dniach uzgodnionych          z wychowawczynią.
          8.  Podczas organizowanych w przedszkolu uroczystości i zebrań może być obecny tylko         1 rodzic. Jeśli spotkanie odbywa się w sali grupowej rodzice powinni posiadać obuwie zmienne lub ochraniacze na buty.
          9. Zebrania mogą być organizowane nie wcześniej niż o godz. 15.00 a uroczystości po godz. 12.30

                  II. Zasady przyprowadzania i odbierania dziecka

          1. Dzieci powinny być przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
          2. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola powinni stosować zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.
          3. W pierwszym dniu pobytu dziecka rodzic przekazuje kartkę z nr telefonu do natychmiastowego kontaktu i zgodę na pomiar temperatury oraz buty zmienne, ręcznik, ubranie na zmianę - wszystko podpisane.
          4. Dzieci należy przyprowadzać w godzinach 6.30 -8.30 (zgodnie z deklarowanym czasem pobytu) lub do godz. 9.00 (dzieci nie korzystające ze śniadania). Po godzinie 9.00                w danym dniu dziecko nie będzie przyjmowane do przedszkola.

          - przedszkole będzie zamknięte w godz. 9.00-13.00 (w wyjątkowych sytuacjach dzwonić domofonem).

           

          1. Rodzic rozbiera dziecko w szatni, odprowadza do sali i przekazuje pod opiekę wychowawczyni niezwłocznie opuszczając placówkę.
          2. Pracownicy przedszkola (wychowawczynie, woźne) pilnują by dzieci znały i stosowały ogólne zasady higieny: m. in. częste mycie rąk (bezzwłocznie po przyjściu do placówki, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, nie dzielenie się zaczętym jedzeniem
          3. W celach higienicznych rodzice zabierają do mycia i dezynfekcji:
          • w każdy piątek ręcznik, kubek i szczoteczkę do zębów dziecka
          • w  drugi piątek miesiąca poduszeczkę i kocyk
          • w ostatni piątek miesiąca buty zmienne
          1. Czyste rzeczy należy dostarczyć w poniedziałek.

           

          III. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

          1. Przed wejściem do przedszkola znajduje się stanowisko do dezynfekcji rąk z którego powinny korzystać osoby dorosłe wchodzące do przedszkola.
          2. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
          3. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zamieszczone są plakaty                     z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk-instrukcje.
          4. Personel obsługowy jest odpowiedzialny za codzienne prace porządkowe                        w przydzielonych pomieszczeniach ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania                    w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, mycie powierzchni dotykowych -  poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, klawiatur, włączników .
          5. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          6. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).

           

           Żywienie

          1. Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki.
          2. Zabrania się przynoszenia do przedszkola napojów i produktów żywieniowych.
          3. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny dotyczących funkcjonowania żywienia zbiorowego.
          4. Pracownicy kuchni przestrzegają ograniczają do minimum kontakty się z dziećmi i nauczycielami;
          5. Posiłki dzieciom podają woźna oddziałowa lub pomoc nauczyciela.
          6. Dzieci spożywają posiłki przy stolikach w swoich salach, a po posiłku woźna oddziałowa myje lub dezynfekuje powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.

           

          Postępowanie w przypadku zakażenia u personelu lub dziecka

          1. Do  pracy w przedszkolu mogą  przychodzić  jedynie  osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych.
          2. Do przedszkola powinny przychodzić dzieci bez objawów choroby infekcyjnych lub sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to także ich opiekunów.
          3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów choroby zakaźnej dyrektor odsuwa się go od pracy i jeśli jest taka konieczność wzywa pomoc medyczną.
          4. W przypadku pojawienia się u dziecka niepokojących objawów wskazujących na chorobę zakaźną należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu i  niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
          5. Na pomieszczenie, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku wystąpienia objawów chorobowych wyznacza się salę nr 2 - sala terapeutyczna (wyposażona w środki ochrony indywidualnej, środki myjące, dezynfekujące).
          6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy natychmiast poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
           

           

          Przepisy końcowe

           

          1. Regulamin bezpieczeństwa zdrowotnego wchodzi w życie  od dnia  02.05.2022 r.  

           

          1. Wszyscy pracownicy przedszkola i rodzice/opiekunowie dzieci zobowiązani są do jego stosowania.

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych