Nowa galeria WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZĘŚĆ 4 została dodana do albumu fotograficznego
WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZĘŚĆ 4
WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZEŚĆ 3
Nowa galeria WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZEŚĆ 3 została dodana do albumu fotograficznego
2
WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZĘŚĆ 2
Nowa galeria WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZĘŚĆ 2 została dodana do albumu fotograficznego
13
WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW CZĘŚĆ 1
Nowa galeria WAKACYJNE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW została dodana do albumu fotograficznego
5
POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS……..w Motylkach
- 18
Dzień pożegnania z przedszkolem to okazja do utrwalenia dziecięcych wspomnień jak również możliwość zaprezentowania rodzicom postępów ich pociech. W tym roku szkolnym, to właśnie 20 czerwca, po latach wspólnej pracy i zabawy, 6-latki ,,Motylki” pożegnały swoje Panie i Przedszkole.
Wiersze recytowane przez dzieci stanowiły przekrój wspólnie spędzonych chwil, ukazywały kreatywne działania i sukcesy, sięgały również do przyjaźni, jakie zawiązały się właśnie w przedszkolu. Nie zabrakło smutnych pożegnalnych piosenek, ale też wesołych tańców na powitanie wakacji, które poniekąd ożywiły pełną zadumy atmosferę.
Pięciolatki, żegnając swoje starsze koleżanki i kolegów wręczyły dzieciom własnoręcznie wykonane zakładki do książek, które będą przypominać o wspólnie spędzonych chwilach.
Przyznać należy, że dzieci dały z siebie wszystko i spisały się na medal. Znakomity pokaz oraz ich trud włożony w przygotowanie występu najbliżsi docenili gromkimi brawami.
Na pamiątkę pobytu w przedszkolu dzieci otrzymały piękne dyplomy z rąk dyrektor przedszkola Pani Jolanty Gołąb i wicedyrektor Pani Ewy Świątek. Aktywnym rodzicom wychowawczynie wręczyły podziękowania.
I tak powoli kończy się rok szkolny. Niektóre dzieci zaczynają nową drogę życia, rozpoczynając edukację szkolną, inne po wakacjach wrócą, ale doskonale wiemy, że te lata spędzone w przedszkolu i wspomnienia na długo pozostaną w pamięci.
My, wychowawczynie bardzo się cieszymy, że spotkałyśmy na swojej edukacyjnej drodze tak cudowne Dzieci jak również wspaniałych Rodziców. Dziękujemy Wam bardzo serdecznie za owocną wieloletnią współpracę i życzymy wesołych wakacji.
Wychowawczynie: Renata Gradzińska i Jolanta Wróbel
POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA W GRUPIE SŁONECZKA
- 5
Jeśli tęsknota mnie ogarnie,
Kiedy już będę uczniem w szkole –
To znajdę wyjście,
Wiem, co zrobię:
Przyjdę odwiedzić swoje przedszkole...
20 czerwca 2024 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste Pożegnanie starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości Pożegnania Przedszkola uczestniczyli też rodzice.
Na początku wystąpiły dzieci młodsze z grupy Słoneczka. Zaśpiewały piosenkę, wierszykiem pożegnały starszych kolegów kończących przedszkole oraz zaprezentowały wspólny taniec , który zachwycił wszystkich. Słychać było achy i ochy oraz wielki aplauz na koniec.
Po części artystycznej przyszedł czas na rozdanie dyplomów przez Panią Dyrektor oraz podziękowań dla rodziców, którzy byli zaangażowani w działania na rzecz placówki i udzielali się bezinteresownie. Rodzice w podziękowaniu otrzymali dyplomy.
Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.
Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu!!!!!!
Anita Lipska-Medaj
„Biedroneczki” żegnają przedszkole
- 60
Dnia 20 czerwca 2024r.w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pożegnanie naszych kochanych sześciolatków kończących edukację przedszkolną. Starszaki przedstawiły tańce, piosenki i wiersze przed swoimi rodzicami. Uroczystość pożegnalną sześciolatki rozpoczęły polonezem. W galowych strojach i biretach zaprezentowały się pięknie. Recytowane wiersze opowiadały o spędzonym czasie w przedszkolu, psotach, radościach i wyzwaniach, które czekają na starszaków od 1 września. Był to wyjątkowy, uroczysty, radosny dzień. Było dużo zadumy i wzruszeń, zarówno dla dzieci, rodziców i pań nauczycielek, gdyż spędziliśmy ze sobą w przedszkolu aż cztery lata. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki od pań i rodziców. Wydarzenie było też okazją do podziękowania rodzicom, którzy angażowali się w życie przedszkola. Na zakończenie uroczystości dyrektor Jolanta Gołąb złożyła życzenia z okazji zbliżających się wakacji.
Monika Śmigielska, Lidia Szymonik
PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO „WITAMINKI” W GRUPIE SŁONECZKA
Przedszkolaki z grupy Słoneczka w ciągu całego roku przedszkolnego realizowały ogólnopolski projekt edukacyjny „Witaminki”.
Celem projektu było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw bogatych w warzywa, stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków, oswajanie z wyglądem warzyw oraz zapoznanie ich z wartościami odżywczymi. Dzieciaczki mogły zobaczyć, dotknąć i spróbować niektórych warzyw, co pomogło im zrozumieć, jak są one ważne dla zdrowia. Słoneczka brały udział w licznych aktywnościach edukacyjnych i zabawach tematycznych na świeżym powietrzu promując również ruch.
Projekt „Witaminki „ ukształtował w przedszkolakach z grupy Słoneczka pozytywne nawyki żywieniowe, które będą kontynuowane w przyszłości.
Na zakończenie projektu grupa Słoneczka otrzymała certyfikaty potwierdzające udział i realizację zadań projektowych.
Było zdrowo, wesoło i kolorowo w grupie przez cały rok.
Anita Lipska-Medaj
Informacja dla rodziców dzieci dojeżdżających
Informujemy, że 21 czerwca ze względu na wcześniejszą godzinę odwozów(11.30), zapewniamy opiekę dzieciom dojeżdżającym tylko rano.
Powitanie lata w grupie Smerfy
Lato już tuż tuż, dlatego w poniedziałek dzieci z grupy Smerfy wraz ze swymi wychowawczyniami Magdaleną Czajkowską, Pauliną Wydrzycką oraz Wicedyrektor Panią Ewą Świątek wzięły udział w radosnym powitaniu lata. Nasz ogródek przedszkolny wypełniła wesoła muzyka i świetna zabawa; dzieci tańczyły i bawiły się przy muzyce, puszczały bańki mydlane, a także malowały farbami z wykorzystaniem słomek do picia. Wesołym zabawom towarzyszyła również Pani Dyrektor Jolanta Gołąb. Najwięcej emocji wzbudził w dzieciach „farbowany” berek… w nauczycielach również. Nasze białe koszulki w mig wypełniły się kolorowymi plamami, które powstały poprzez odciśnięcie dłoni uprzednio umaczanych w farbach. Nikt nie wyszedł z tej zabawy cało.Były też słodkie przekąski, soczki i pyszne lody. To był naprawdę udany początek lata. Będziemy ten dzień bardzo mile wspominać.
Wychowawczynie grupy
POWITANIE LATA W GRUPIE SŁONECZKA
- 3
Przedszkolaki z grupy Słoneczka z okazji Powitania Lata 11 czerwca 2024 roku wybrały się do Kina za Rogiem na blok bajeczek tematycznych, których głównymi bohaterami były zwierzęta. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały również „Opowiadania z piaskownicy” oraz „Baśnie i bajki Polskie.
Po czasie spędzonym w Kinie przyszedł moment na miłą niespodziankę. Na dzieci z grupy „Słoneczka” za całoroczną pracę i dobre zachowanie czekała „słodka” niespodzianka. Dzielne przedszkolaki wraz z paniami wybrały się na pyszne lody. Ta zimna i jakże smaczna nagroda sprawiła dzieciom ogromną radość. To wspaniale patrzeć na uśmiechnięte i kolorowe od lodów buzie naszych podopiecznych. Po smacznym poczęstunku wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola:)
Anita Lipska-Medaj
WYCIECZKA MOTYLKÓW DO KIELC
- 67
14 czerwca 2024r., z okazji Dnia Dziecka, przedszkolaki z grupy Motylki uczestniczyły w wycieczce do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach, którego zwiedzanie jest opowieścią o różnych rodzajach energii, pozyskiwanej w sposób tradycyjny i ekologiczny. W programie wycieczki mieliśmy : wystawę, krótki film na temat powstania energii oraz warsztaty tematyczne.
W pierwszej części dzieci zwiedzały interaktywną Wystawę Energia. Ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Wystawa podzielona została na trzy strefy: ,,Ogień i Ziemia”, ,,Powietrze i Woda” oraz ,,Człowiek” – wszystkie tworzyły spójną całość. Ogromną radość sprawiła dzieciom możliwość działania i doświadczania na multimedialnych urządzeniach, które oprócz zabawy – uczą.
Bardzo interesujące okazały się również warsztaty w laboratorium pod okiem specjalistów. W tym miejscu każdy mógł się poczuć jak prawdziwy naukowiec, czyli badać, testować, sprawdzać, odkrywać. Efektem tych eksperymentów był wybuch wulkanu, napompowanie balonów przy użyciu naturalnych składników . Każdy przedszkolak wykonał też samodzielnie breloczek z folii samokurczliwej.
Po pełnej wrażeń naukowej przygodzie, na wszystkich czekał zasłużony gorący posiłek w McDonald’s.
Z bogatym bagażem doświadczeń, pełni wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do przedszkola.
Bardzo dziękujemy naszym Wspaniałym Wychowankom za wspólnie spędzony czas oraz za wzorowe zachowanie, a Pani Karolince za wszelką pomoc.
Wychowawczynie: Renata Gradzińska i Jolanta Wróbel
PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” ROK SZKOLNY 2023/2024
Po raz trzeci Przedszkole Publiczne w Ożarowie przystąpiło do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna Nasza Polska Cała”. W tym roku szkolnym adresatami projektu były dzieci z grup: Motylki i Smerfy, które pod kierunkiem swoich wychowawczyń realizowały zaplanowane zadania.
Istotą projektu było wzbogacenie wiedzy dzieci na temat edukacji patriotycznej, poznanie tradycji oraz ważnych wydarzeń z historii Polski oraz swojego regionu. Realizacja treści polegała na kształtowaniu właściwych postaw społecznych i patriotycznych. Wdrażano do uaktywniania dzieci, rozwijania ich kompetencji kluczowych, a także zainteresowania „Małą Ojczyzną” oraz innymi regionami Polski.
Pierwsze zadanie projektowe pod hasłem ,,Dobre bo Polskie” przypadło na dzień 29 września. Dzieci z grupy Motylki aktywnie włączyły się w obchody Światowego Dnia Jabłka, któremu towarzyszyły zabawy, muzyczne, plastyczne, matematyczne, w eksperymentowanie z wykorzystaniem jabłka i ziemniaka. Ten wyjątkowy dzień zakończył jabłkowy akcent - warsztaty pieczenia ciasteczek z jabłkami z udziałem rodziców.
Zajęcia stały się wspaniałą okazją nie tylko do kształtowania postaw prozdrowotnych, promowania zdrowej polskiej żywności, ale również do wprowadzenia kreatywnych, inspirujących propozycji w celu urozmaicenia zajęć.
https://www.youtube.com/watch?v=Rv9NKogaBEQ
Dnia 19.10.2023 roku dzieci z grupy Motylki i Smerfy włączyły się w obchody Dnia Chleba. Z tej okazji gościliśmy w naszym przedszkolu Panie z KGW Fajne Babki z Wyszmontowa. Dzieci poznały poszczególne etapy pieczenia chleba, jako symbolu polskiej gościnności i życzliwości. Aktywnie uczestniczyły w warsztatach poprzez dodawanie składników do ciasta chlebowego, formowały bułeczki z ciasta, które po upieczeniu zajadały z wielkim smakiem. Dużo radości sprawiło dzieciom samodzielne robienie kanapeczek z pysznego chlebka z ulubionymi produktami, przyniesionymi przez dzieci z domu.
Listopad obfitował w szereg działań patriotycznych. Hol przedszkola ozdobił kącik i przepiękna dekoracja patriotyczna. Dzieci z grupy Motylki wykonały również prace plastyczne przedstawiające herb naszego miasta Ożarowa.
10 listopada w obecności dyrekcji przedszkola, pracowników przedszkola, sekretarza gminy Pana Tomasza Sobieraja oraz przedszkolaków grup najstarszych, dzieci z grup: Motylki i Smerfy przedstawiły Widowisko Patriotyczne, które zaczęło się od odśpiewania hymnu państwowego (akcja Szkoła do hymnu) i miało bardzo wymowny charakter, ukazało historię Polski widzianą oczami małego dziecka. W uroczysty sposób dzieci przedstawiły długą i trudną drogę narodu polskiego do niepodległości. Piękne wierszyki przeplatane piosenkami i tańcami patriotycznymi, tańcami narodowymi (krakowiak, kujawiak), a przede wszystkim ładna interpretacja sprawiły, że spektakl zachwycił widzów i dostarczył wszystkim odbiorcom wielu wzruszeń. 14 listopada po raz kolejny mogliśmy podziwiać przedszkolaków. Tym razem do uczestniczenia w niezwykłej lekcji historii dzieci zaprosiły swoich rodziców. https://www.youtube.com/watch?v=Ri_u-Hco8SQ
11 listopada nasze przedszkolaki wraz z rodzicami, dyrekcją i pracownikami przedszkola brały udział w uroczystych obchodach 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – na Placu Wolności w Ożarowie. Dzieci uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, same też zaprezentowały piosenkę ,,Polska Rodzina”, której tekst znalazł swoje miejsce w śpiewniku patriotycznym.
https://www.youtube.com/watch?v=KrF1cyUqZeg
W grudniu, ramach realizacji projektu, przedszkolaki z grup: Motylki i Smerfy uczestniczyły w akcji charytatywnej ,, Święty Mikołaj na Kresach” objętej honorowym patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty. Dzięki tej szlachetnej inicjatywie, na Kresy mógł zawitać Święty Mikołaj i podarować dzieciom prezenty w postaci przyborów plastycznych.
Wspaniałą inicjatywą było również uczestnictwo w akcji ,,Serce za Odwagę”. 7 grudnia ,,Motylki” i ,,Kaczuszki” wraz z rodzicami i wychowawczyniami uczestniczyły w warsztatach, na których powstały piękne świąteczne karteczki. Każda z nich zawierała wiele uczuć, emocji i starań. Wszyscy uczestnicy i mali i duzi zaskoczyli nas zapałem i kreatywnością. Razem mogliśmy zdziałać wiele, by sprawić radość wielu kombatantom. Piękne upominki wraz z życzeniami za pośrednictwem Fundacji Pamięci Narodów, trafiły do ludzi, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę, m.in. do uczestników Powstania Warszawskiego i żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. https://www.youtube.com/watch?v=UctT0Ce6z3o
23 kwietnia z okazji obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki ,,Motylki” i ,,Smerfy” postanowiły zrobić coś dobrego dla naszej planety, a mianowicie posadziły w ogródku przedszkolnym ozdobne drzewko, podarowane przez państwa Renatę i Tomasza Mazur. Jednocześnie zrealizowały kolejne obowiązkowe zadanie projektowe ,,Zielona Niepodległa”.
W ramach współpracy z biblioteką publiczną dzieci z grupy "Smerfy" i "Motylki" poznały wiele ciekawych polskich legend czytanych przez panią bibliotekarkę oraz dodatkowo przez nauczycielki w grupie. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się legendy: ,,O smoku wawelskim", ,,O orlim gnieździe", ,,Jak dzielna wójtówna Halina ocaliła Sandomierz", ,,Utopiec", ,,Legenda herbu Rawicz", ,,Wanda co nie chciała Niemca", ,,O tym jak chleb w kamień się zamienił".
W II półroczu nawiązaliśmy współpracę z MGOK im. A. Patkowskiego w Ożarowie. W maju bardzo uroczyście, kolorowo i radośnie obchodziliśmy Dzień Stroju Ludowego. Przedszkolaki z grup: Motylki i Smerfy oraz ich panie ubrane w stroje, nawiązujące w swojej estetyce do polskiej kultury i tradycji, wyglądały w tym dniu wyjątkowo. Pani Teresa Opałka, która prowadzi w MGOK grupy folklorystyczne, zadbała o szczególny ludowy klimat. W izbie ludowej dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty przedstawiające stroje z poszczególnych regionów Polski, a wśród nich tradycyjne stroje regionalne, m.in. strój świętokrzyski i sandomierski. Pięknie pozowały do zdjęć z przedstawicielką zespołu ,,Ożarowiacy” Kasią Pawłowską, ubraną w strój świętokrzyski. Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały piosenkę projektową ,,Piękna nasza Polska cała”.
Kolejne czerwcowe spotkanie było doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Wspólnie z działającą przy MGOK grupą folklorystyczną: Zespołem Śpiewaczy ,,Ożarowiacy” i Kapelą ,,Ożarowskie Andrusy”, prowadzoną pod kierunkiem Pani Teresy Opałka, odśpiewaliśmy naszą piosenkę projektową. Były też wspólne zabawy ludowe (Zielony walczyk, Ulijanka, Chusteczka haftowana, Stary Niedźwiedź), które dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele radości.
Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały piękne tańce przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawczyń: ,,Motylki” - wiązankę tańców narodowych, natomiast ,,Smerfy” zatańczyły krakowiaka.
Wyżej wymienione działania były okazją do uwrażliwienia dzieci na piękno folkloru i tradycji regionu. https://www.youtube.com/watch?v=h-YbOCULlCM
W ramach realizacji zadań projektowych przedszkolaki Motylki i Smerfy brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty” pod patronatem Bliżej Przedszkola. Głównym celem konkursu było propagowanie wiedzy o tematyce folkowej w formie plastycznej. Dzieci wspólnie z rodzicami tworzyły wianuszki wykorzystując ręcznie wykonane kwiaty. Bardzo się cieszymy, że 2 dzieci z naszego przedszkola odniosło sukcesy: Staś Rutkowski (z grupy Motylki) zajął 1 miejsce, a
Kinga Paniec (z grupy Smerfy) – wyróżnienie w konkursie.
Tworząc te małe dzieła sztuki dzieci wykazały się niezwykłą inwencją twórczą, indywidualnym podejściem do tematu.
Dodatkowe zrealizowane zadania:
21 maja 2024r. dzieci z grupy ,,Motylki” z Przedszkola Publicznego w Ożarowie uczestniczyły w niezwykłym konkursie o zasięgu wojewódzkim – II Przedszkolnym Festiwalu Pieśni i Tańca w Szewnie pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wójta Gminy Bodzechów.
,,Motylki” pięknie prezentowały się w wiązance tańców narodowych (polonez kujawiak, krakowiak). Słowa do piosenki utrzymane w klimacie regionalnym, a dokładnie Ożarowskim, ułożyła wychowawczyni Renata Gradzińska. Pieśń patriotyczną ,,Biały Orzeł” zaprezentowała nasza solistka Zuzia Kaczmarczyk, która wyśpiewała 2 miejsce, a cała grupa zdobyła wyróżnienie za prezentowany taniec. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Tegoroczny festiwal dostarczył wielu uśmiechów i wzruszeń oraz udowodnił też, że folklor nadal jest żywy w tradycji świętokrzyskiej.
Z okazji Dnia Rodziny, dzieci z grupy Motylki zabrały rodziców w niezwykłą podróż po Polsce. Wycieczka pełna niespodzianek, okraszona była pięknymi wierszami, muzyką i tańcem. Zaczynając podróż od gór, chłopcy z tatusiami zatańczyli zbójnickiego, następnie wszystkie dzieci żywiołowy, typowy dla regionu śląskiego taniec ,,Grozik”, a zatrzymując się w naszym mieście - wiązankę tańców narodowych utrzymaną w klimacie Ożarowskim. https://www.youtube.com/watch?v=Pm8qF4I4ZTM&t=6s
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Podejmowane w/w zadania i działania były doskonałą okazją do spotkań, wspólnej zabawy w gronie przyjaciół oraz do promowania przedszkola w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Relacje z podejmowanych działań projektowych zostały umieszczone na grupie projektowej na facebooku oraz stronie internetowej przedszkola.
Bardzo dziękujemy naszym wychowankom za wszelką aktywność, a także Rodzicom za wielkie zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.
Koordynatorki projektu: Renata Gradzińska i Paulina Wydrzycka
Kinezjologia edukacyjna w „Biedroneczkach”
- 4
Czwarty już rok w grupie „Biedroneczki” realizowany jest program Kinezjologia edukacyjna, której twórcą jest dr Paul Dennison. Podczas realizacji wykorzystywane są wybrane elementy przydatne do usprawnienia rozwoju i edukacji naszych przedszkolaków. Kinezjologia edukacyjna wykorzystuje proste i atrakcyjne dla dziecka ćwiczenia fizyczne opracowane w taki sposób aby zintegrować pracę ciała i umysłu. Gdy mózg jest w stanie równowagi, ożywają naturalne mechanizmy, przywracające harmonię funkcjonowania.
Metoda ta opiera się na elementach ćwiczeń ruchowych, które oddziaływują pobudzająco na obie półkule mózgowe i system nerwowy.
Ćwiczenia można podzielić na cztery zasadnicze zestawy:
ćwiczenia wprowadzające
ćwiczenia na przekroczenie linii środka
ćwiczenia rozciągające
ćwiczenia energetyzujące
Pomaga pokonać stres, komunikować się z innymi, przezwyciężać trudności w uczeniu się (dysleksja, dysortografia, działania matematyczne).
W ramach realizacji programu zajęcia z dziećmi zaczynają się zwykle od picia wody oraz ćwiczeń wyciszająco – energetyzujących tj., ruchy naprzemienne, Pozycja Cooka. Dzieci z zaangażowaniem wykonują ćwiczenia tj.: leniwe ósemki, sowa, kapturek myśliciela, krążenie szyją, rysowanie oburącz, słoń, kołyska, energetyczne ziewanie, aktywna ręka. Metoda ta wspiera naturalny rozwój dziecka i stymuluje dzieci o różnych potrzebach edukacyjnych.
Monika Śmigielska
Podsumowanie Projektu „Poznajemy autorów naszych bajek”
W grupie „Biedroneczki” przez cały rok szkolny 2023/2024 realizowany był autorski projekt czytelniczo- teatralny „Poznajemy autorów naszych bajek”. Podejmowane były różne działania mające na celu promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków, zachęcenie do uczestnictwa w zabawach teatralnych. Nauczycielki wybierały i realizowały zagadnienia dostosowując je do możliwości oraz zainteresowań dzieci.
W każdym miesiącu planowane zajęcia były poświęcone innemu autorowi literatury dziecięcej oraz jego twórczości. Dzieci poznały utwory Jana Brzechwy, Aleksandra Milne, Juliana Tuwima, H.CH. Andersena, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Charlesa Perrault, braci Grimm.
Dzieci przygotowywały z nauczycielem gazetki o autorach książek, kącik z książkami wybranego autora ( przynosiły własne książeczki z domu). Chętnie brały udział w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej oraz wysłuchiwały czytanych utworów przez panie bibliotekarki w przedszkolu. Do czytania dzieciom zaangażowani byli również rodzice, którzy chętnie przychodzili do grupy w każdym miesiącu.Dzieci uważnie słuchały czytanych utworów (wierszy, bajek, baśni), uczestniczyły w rozmowie na tematy inspirowane literaturą, uczestniczyły w zabawach teatralnych, ilustrowały mimiką, gestem, ruchem zachowania bohatera literackiego, wyrażały swoje emocje, odtwarzały z pamięci teksty dla dzieci. W każdym miesiącu dzieci recytowały na pamięć jeden wybrany utwór danego autora, śpiewały piosenki z repertuaru dziecięcego,
inscenizowały sceny i sytuacje inspirowane bajką, wierszem, tj. „Kaczka dziwaczka”, „Miś Puchatek”, „Okulary”, „Rzepka”, „Stefek Burczymucha”, „Jak Biedronka zgubiła kropki”, „Czerwony Kapturek”. Zainscenizowane i recytowane utwory zamieszczane były systematycznie na stronie przedszkola i kanale You Tube. Inscenizacja „Rzepki” odbyła się dla dziadków, dla wszystkich przedszkolaków oraz dla seniorów w Dziennym Domu Seniora. Inscenizacja „Czerwonego Kapturka” przedstawiona została całej społeczności przedszkolnej oraz rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty.Dzieci wykonywały proste rekwizyty i umiały posługiwać się nimi w odgrywanej scenkach, wykonywały różne maski i pacynki i kukiełki, zakładkę do książki, ilustrowały w zeszytach do bajek wybrane utwory, układały historyjkę obrazkową w kolejności występowania zdarzeń, a także układały własne zakończenie czytanej bajki. Potrafią scharakteryzować niektóre postaci czytanych utworów, opowiedzieć wybrany fragment bajki lub baśni. Pod koniec każdego miesiąca odbywał się quiz wiedzy na temat przeczytanych utworów danego autora. Na zakończenie projektu odbył się quiz wiedzy z poznanych przez cały rok bajek i ich autorów, z czym „Biedroneczki” poradziły sobie bardzo dobrze. Analiza ankiet skierowanych do rodziców wykazała, że częściej czytają oni swoim dzieciom bajki i baśnie, dostrzegają korzyści płynące z czytania, a jako ulubionych autorów książek dla ich dzieci wymieniali najczęściej Brzechwę, Tuwima i braci Grimm.
Pod koniec roku szkolnego zaprosiliśmy starsze grupy przedszkolne do udziału w konkursie plastycznym pt. „ Nowa okładka naszej ulubionej książki”. Każda praca zgłoszona do konkursu była ciekawa i wykonana co najmniej jedną techniką, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.
Wiemy już, że proponowane przez nas działania w ramach realizowanego projektu czytelniczo- teatralnego wpływają pozytywnie na wzrost zainteresowania książką wśród naszych dzieci, a dzięki zabawom w teatr, które były da nich magiczną rozrywką, ujawniły się talenty nie tylko aktorskie.
Zabawa w teatr daje możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami, oderwania od rzeczywistości, wpływa na rozładowanie nagromadzonych emocji. Dzięki kontaktom ze sztuką dziecko rozwija myślenie, inteligencję, wyobraźnię, poznaje skutki zachowań bohaterów pozytywnych i negatywnych, wnika w ich przeżycia. Występ przed publicznością pomaga dzieciom we wzmacnianiu pozytywnego obrazu samego siebie, współpracy w grupie i odpowiedzialności za efekt końcowy.
Autorka projektu Monika Śmigielska
SUKCESY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
W ramach realizacji w bieżącym roku szkolnym Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA, przedszkolaki Motylki i Smerfy brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty” pod patronatem Bliżej Przedszkola. Głównym celem konkursu było propagowanie wiedzy o tematyce folkowej w formie plastycznej. Dzieci wspólnie z rodzicami tworzyły wianuszki wykorzystując ręcznie wykonane kwiaty.
Bardzo się cieszymy, że 2 dzieci z naszego przedszkola odniosło sukcesy:
· Staś Rutkowski (z grupy Motylki) zajął 1 miejsce
· Kinga Paniec (z grupy Smerfy) – wyróżnienie w konkursie.
Tworząc te małe dzieła sztuki dzieci wykazały się niezwykłą inwencją twórczą, indywidualnym podejściem do tematu.
Mamy nadzieję, że wykonanie prac konkursowych było dla Was drogie Dzieci i Rodzice okazją do dobrej zabawy i miłego kreatywnego spędzenia czasu. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
Nauczycielki realizujące projekt
WSPÓŁPRACA Z MGOK W RAMACH REALIZACJI ZADAŃ PROJEKTOWYCH
- 20
W II półroczu, w ramach realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA, nawiązaliśmy współpracę z MGOK im. A. Patkowskiego w Ożarowie.
W maju bardzo uroczyście, kolorowo i radośnie obchodziliśmy Dzień Stroju Ludowego. Przedszkolaki z grup: Motylki i Smerfy oraz ich panie ubrane w stroje, nawiązujące w swojej estetyce do polskiej kultury i tradycji, wyglądały w tym dniu wyjątkowo. Pani Teresa Opałka, która prowadzi w MGOK grupy folklorystyczne, zadbała o szczególny ludowy klimat. W izbie ludowej dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty przedstawiające stroje z poszczególnych regionów Polski, a wśród nich tradycyjne stroje regionalne, m.in. strój świętokrzyski i sandomierski. Podziwiały ich bogatą kolorystykę, opisywały charakterystyczne cechy i znaczenie strojów. Pięknie pozowały do zdjęć z przedstawicielką zespołu ,,Ożarowiacy” Kasią Pawłowską, ubraną w strój świętokrzyski. Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały piosenkę projektową ,,Piękna nasza Polska cała”.
Kolejne czerwcowe spotkanie było doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Wspólnie z działającą przy MGOK grupą folklorystyczną: Zespołem Śpiewaczy ,,Ożarowiacy” i Kapelą ,,Ożarowskie Andrusy”, prowadzoną pod kierunkiem Pani Teresy Opałka, odśpiewaliśmy naszą piosenkę projektową. Były też wspólne zabawy ludowe (Zielony walczyk, Ulijanka, Chusteczka haftowana, Stary Niedźwiedź), które dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele radości.
Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały piękne tańce przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawczyń: ,,Motylki” - wiązankę tańców narodowych, natomiast ,,Smerfy” zatańczyły krakowiaka.
Wyżej wymienione działania był okazją do uwrażliwienia dzieci na piękno folkloru i tradycji regionu. Cieszymy się, że w naszym przedszkolu pielęgnowane są tradycje ludowe, dzięki czemu folklor jest nadal żywy.
Bardzo dziękujemy Pani Teresie Opałka i grupie folklorystycznej za bardzo owocną współpracę, z nadzieją na kolejną w nowym roku szkolnym.
Renata Gradzińska
Jolanta Wróbel
Paulina Wydrzycka
Magdalena Czajkowska
„Kwiatuszki” z Kicią Kocią na plaży
Dnia 12 czerwca w grupie „Kwiatuszki” odbyło się ostatnie spotkanie w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”. Tego dnia gościliśmy w naszej sali bibliotekarkę – p. Monikę, która przeczytała książeczkę pt.: „Kicia Kocia na plaży”. Przedszkolaki wspólnie z sympatyczną kotką odkrywały nadmorskie atrakcje: zbieranie muszelek, zabawy w wodzie, budowanie zamków z piasku. Dowiedziały się także w jaki sposób należy przygotować się do pobytu na plaży oraz jakie rzeczy należy ze sobą wziąć, by móc w bezpieczny sposób wypoczywać. Z zaciekawieniem oglądały muszelki, słuchały szumu morza oraz bawiły się w poszukiwaczy bursztynów. Dużo frajdy „kwiatuszkom” sprawiły zabawy z wykorzystaniem piasku kinetycznego.
Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom – przyjaciela Kici Koci.
Anna Biedrzycka
Program ogólnopolski- ,,Uczymy dzieci programować"
W naszym przedszkolu w ramach realizacji ogólnopolskiego programu ,,Uczymy dzieci programować” prowadzone były zajęcia dodatkowe „Mądre Główki”- zabawy z kodowaniem i programowaniem, dla chętnych dzieci 6 - letnich z grup: Gwiazdeczki, Biedroneczki i Motylki, prowadzone przez nauczycielki Paulinę Wydrzycką i Sylwię Gąsowską oraz zajęcia popołudniowe w grupie Biedroneczki przez wicedyrektor Ewę Świątek.
Celem zajęć było tworzenie sytuacji dydaktycznych wymagających logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, wnioskowania, kreatywności, a także rozwijanie kompetencji cyfrowych. Podczas zabaw z kodowaniem dzieci rozwijały podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową.
Cotygodniowe, zaplanowane aktywności zostały zrealizowane
i pozytywnie wpłynęły na wszechstronny rozwój dzieci, a zdobyte podczas zajęć z kodowania kompetencje będą z pewnością przydatne dzieciom w przyszłości.Podczas zajęć, dzieci rozwiązywały indywidualnie „zakodowane obrazki” doskonaląc umiejętność odczytywania, współrzędnych pól na planszach i matach do kodowania, tworzyły sekwencje rytmiczne, utrwalały kierunki. Przedszkolaki zdobyły umiejętność w posługiwaniu się takimi urządzeniami technologicznymi, jak: robot edukacyjny PHOTON dający wiele możliwości do kreatywnych działań. Opanowały samodzielne wyznaczanie trasy (z warunkami lub bez) prowadząc robota do wyznaczonego celu za pomocą aplikacji na tablecie. Kolejną pomocą technologiczną, którą dzieci poznały i opanowały był Ozobot Bit, który odpowiednio zakodowany przez wychowanków poruszał się po wyznaczonej przez nich trasie.
Nasze przedszkole wyposażone jest także w monitor interaktywny, który służył dzieciom do rozwiązywania zadań dydaktycznych, zabaw z kodowaniem, a dzięki dużej powierzchni i dotykowemu sterowaniu ułatwiał dzieciom wykonanie zadań.
Zajęcia obejmowały także pracę w grupach, przez co dzieci doskonaliły komunikację, uczyły się kompromisu i organizacji pracy.
Efekty prowadzonych zajęć:
- wzbogacenie oferty zajęć dodatkowych;
- rozwijanie kreatywności dzieci;
- uatrakcyjnienie grupowych zajęć popołudniowych;
- rozwijanie zainteresowań i zdolności;
- wszechstronny rozwój intelektualny;
- umiejętność posługiwania się nowymi technologiami;
- rozwijanie kompetencji cyfrowych.
Ewa Świątek
Paulina Wydrzycka
Sylwia Gąsowska
Pomoc psychologiczno- pedagogiczna
AKCJA
Zbieramy nakrętki dla Kubusia
Archiwum Aktualności