• „Żabki” z wizytą w przedszkolnej kuchni

          •  Dzieci z grupy „Żabki”, w ramach projektu „Poznajemy zawody”, zapoznały się z zawodem kucharza i z tej okazji odwiedziły panie kucharki, pracujące w naszej przedszkolnej kuchni. Pani kucharka opowiedziała dzieciom o tym, czym zajmują się na co dzień w swojej pracy.                    Pani Mariola pokazała dzieciom sprzęty i akcesoria kuchenne, które są używane w codziennej pracy pań kucharek, do przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków w naszym przedszkolu.                                                                                                                                             Żabkom bardzo podobała się wizyta w przedszkolnej kuchni i były bardzo zaciekawione tym, co można było zobaczyć w tak dużej kuchni i w jaki sposób przygotowuje się zdrowe i smaczne posiłki.

            Wychowawczynie grupy

          • Andrzejki w Motylkach

          •     „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. W grupie Motylki uroczystość andrzejkowa odbyła się 30 listopada i przebiegała w miłej atmosferze.

                 W andrzejkowy nastrój przeniosła nas zabawa muzyczno-ruchowa ,,Czarujemy pary”, po czym przyszedł czas na wróżby, przepowiednie i różne zadania. Z dozą humoru przedszkolaczki wykonywały magiczne polecenia, np.: gotowały czarodziejską zupę, utrwalając przy tym wiedzę matematyczną; kręciły kołem fortuny i dopasowywały do niego odpowiednie karty; sprawdzały wiadomości z zakresu poznawania liter -  odczarowały napis: ,,Andrzejki”; dzięki wróżbie z serduszkami - dzieci poznały imię swojej wybranki/wybranka, a zabawa z latarką przepowiedziała zawód, jaki będą wykonywać w przyszłości. Czarodziejska  gimnastyka przy krzesełkach wymagała wiele precyzyjnych ruchów, a śmiechu co nie miara wywołał taniec z miotłą.

                  Pod koniec imprezy dzieci pozowały do zdjęć w fotobudce, a gdy  przyszedł czas na poczęstunek,  to wtedy właśnie ich brzuszki-łakomczuszki zapełniły się słodkimi łakociami przygotowanymi przez rodziców.

                 Grupowe Andrzejki były okazją do zainteresowania przedszkolaków polskimi ludowymi tradycjami, sprzyjały nie tylko wspaniałej, pełnej magicznego klimatu zabawie, ale również wzajemnej integracji dzieci z nauczycielkami.

                 Kolejne Andrzejki za rok. Mamy nadzieję, że spędzimy je równie miło i wesoło.

                                                                      Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

                                                                Wychowawczynie:  Renata Gradzińska i Jolanta Wróbel

             

             

          • Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

          • 30 listopada w grupie SMERFY zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Był to dzień pełen radosnych zabaw i wróżb,

            przy których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą kart oraz tradycyjnego lania wosku, co bardzo spodobało się naszym milusińskim.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. W dalszej części dnia Smerfiki gościły u dzieci z grupy Żabki, gdzie integrowały się podczas dalszej, wspólnej zabawy. Na zakończenie spotkania Smerfy raczyły się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców. Po tak intensywnej zabawie apetyt wszystkim dopisywał. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

             

                                                                                                                                                                                                                 Wychowawczynie

             

          • ZABAWA ANDRZEJKOWA w grupie ŻABKI

          •   30 listopada w grupie Żabki odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby. Dzieci w pięknych strojach tańczyły przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek. Przedszkolaki poznały tradycje ludowe i najbardziej znane wróżby andrzejkowe. Losując magiczne gwiazdy dowiedziały się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Podczas wróżb dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb i  magicznych przedmiotów oraz poznały imię swojej przyszłej sympatii a czarodziejska kula zdradziła co wydarzy się w przyszłości. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji.

            Wychowawczynie grupy

             

          • ANDRZEJKOWE CZARY MARY W KACZUSZKACH I KWIATUSZKACH

          •         29 listopada w grupach „Kaczuszki” i „Kwiatuszki” panowała magiczna atmosfera, ponieważ obchodzone były Andrzejki. Na imprezie gośćmi specjalnymi były wróżki, w role których wcieliły się uczennice                             z ZSO im. E. Szylki. Oprócz wróżek  na imprezie byli też: nietoperze, sarenki, królewny, kościotrup, strażacy, spider man, batman, jednorożec, motylki, myszki Miki, Mikołaj, Marshall, policjant i wszyscy ciekawi byli co czeka ich w przyszłości. Zaproszone wróżki bardzo ciekawie prowadziły spotkanie andrzejkowe, opowiadały dzieciom o tradycji andrzejkowej, przepowiadały przyszłość. Przedszkolaki poznały imię swojego męża lub żony, dowiedziały się kim zostaną w przyszłości i czego mają unikać. Na imprezie nie zabrakło również świetnej muzyki i zabaw tanecznych na których dzieciaki wirowały po całej sali.

            Dziękujemy pani Renacie Kaczor i uczennicom ZSO im. E. Szylki za świetną zabawę, mamy nadzieję że za rok wróżki też nas odwiedzą.

                                                         Agnieszka Witek 

                                                         Anna Biedrzycka                                                                                                                                                                                                                                         

          • Andrzejki w grupie „Biedroneczki”

          •  Andrzejki to wyczekiwany przez dzieci dzień na wróżby i wesołe zabawy. Dzieci przyszły w tym dniu przebrane za piękne królewny, wróżki, rycerzy, kowbojów, piratów itp. Pani w stroju wróżki zapoznała dzieci z dawnymi zwyczajami andrzejkowymi tj. ustawianie bucików oraz wróżbami z przekłuwanego serduszka, losowanie nazw zawodów, odczytywanie symboli z wylosowanych piankowych znaczków. Wróżbom towarzyszyły radosne tańce z balonami przy muzyce. Na zakończenie dzieci czarowały na kartkach swoje plastyczne kompozycje z użyciem flamastrów i kleju z brokatem.

            Monika Śmigielska

             

          • Listopad z Kubusiem Puchatkiem A. A. Milne w „Biedroneczkach”

          •   W listopadzie dzieci z grupy „Biedroneczki” poznały ciekawostki z życia oraz twórczość A.A.Milne. To on wymyślił kultową już postać Kubusia Puchatka. W Stumilowym Lesie najsłynniejszy miś na świecie przeżywa przygody ze swoimi przyjaciółmi. Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości. Pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy, jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie przyjaciołom są dla niego bardzo ważne. Przygody misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu uczą m.in. akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami.

            „Biedroneczki” słuchały z zainteresowaniem czytanych opowiadań o Kubusiu przez zaproszonych rodziców, panią bibliotekarkę oraz nauczycielki w grupie. Dzieci po wysłuchaniu różnych przygód Kubusia, opowiadały o wydarzeniach, występujących postaciach, znaczeniu przyjaźni. Chętnie odgadywały zagadki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, rozwiązywały łamigłówki, układały puzzle, ponadto odbywały się zabawy ruchowe, muzyczne i plastyczne. „Biedroneczki” bardzo dobrze radziły sobie z kodowankami o Puchatku i kodowaniem na dywanie postaci ze Stumilowego Lasu. Pod koniec miesiąca odbył się konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”, gdzie dzieci wyklejały kuleczkami bibuły wybraną postać - Kubusia i jego przyjaciół. „Biedroneczki” nauczyły się na pamięć wiersza o Kubusiu, który chętnie recytowały. W listopadzie odbył się „Dzień Pluszowego Misia” oraz „Dzień Postaci z Bajek”, w których dzieci z chęcią uczestniczyły.

            Monika Śmigielska, Lidia Szymonik 

          • Zajęcia dodatkowe „Mądre Główki” 

          •   W naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe „Mądre główki’ – zabawy z kodowaniem i programowaniem, na podstawie Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Uczymy Dzieci Programować”. Celem zajęć jest rozwijanie myślenia logicznego, kreatywności, kompetencji cyfrowych, pozytywnej rywalizacji i współpracy w zespołach. Dzieci pracują z matą do „kodowania na dywanie”, na której uczą się odczytywać współrzędne,  kolorują indywidualnie „zakodowane obrazki” ćwicząc umiejętność odczytywania wskazanych pól na planszach, tworzą sekwencje rytmiczne, rozwiązują sudoku, a także ćwiczą umiejętność współpracy w zespołach, uczestnicząc w grach edukacyjnych w kilkuosobowych zespołach. Duże uatrakcyjnienie zajęć stanowi robot edukacyjny PHOTON dający wiele możliwości do kreatywnych działań. Dzieci poznały jego wybrane możliwości, tj. reakcję na bodźce, sterowanie dźwiękiem i kolorem, tworząc samodzielnie trasy prowadząc robota do wyznaczonego celu za pomocą aplikacji na tablecie. Dzieci poznały również robota Ozobot Bit, którego dzieci uczyły się programować przy pomocy wybranych kodów. Dużym zainteresowaniem cieszy się pomoc dydaktyczna, jaką jest monitor interaktywny, który służy dzieciom do wykonywania różnych zadań i zabaw z kodowaniem, dzięki dużej powierzchni i dotykowemu sterowaniu.  

            Prowadzące zajęcia: 

            Paulina Wydrzycka, Sylwia Gąsowska

          • Zabawy sensoplastyczne w „Żabkach”

          •    24 listopada w grupie „Żabki” odbyły się warsztaty sensoplastyczne, w ramach realizacji drugiego zadania IV edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Eko Przedszkolaki”. Zajęcia rozpoczęliśmy rozgrzewką, czyli zaśpiewania piosenki o jesiennej tematyce, ponieważ celem naszych zajęć było wykonanie jesiennych liści z masy solnej.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak samodzielnie wykonać masę solną. Po dokładnym wymieszaniu i wyrobieniu wszystkich składników, przygotowanych w odpowiednich proporcjach, dzieci najpierw wałkowały ciasto, a potem odbijały przyniesione jesienne liście            i wykrajały je plastikowymi nożykami. Następnie pozostało nam czekać aż masa wyschnie                   i kolejnym etapem było malowanie liści farbami.                                                                                     Była to dla wszystkich fantastyczna zabawa, która pobudziła nasze zmysły i dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.                                                                                       Dziękujemy rodzicom za przygotowanie produktów potrzebnych do zajęć.

             

            Wychowawczynie grupy

          •  EKO-SENSOPLASTYCZNE ZABAWY W GRUPIE SŁONECZKA

          •  Grupa Słoneczka w ramach realizacji drugiego zadania IV edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Eko-Przedszkolaki zrealizowała zadanie listopadowe.

            Przedszkolaki wykonały jesienne drzewo liściaste w woreczku sensorycznym.

            To był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych doświadczeń.

            Anita Lipska-Medaj

            Magdalena Krzeszowska

             

             

             

          • Dzień Pluszowego Misia w grupie Słoneczka

          •  Święto Pluszowego Misia to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa i opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Data ta, czyli 25 listopada, nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to Pluszowy Miś obchodził swoje setne urodziny.

            I właśnie w tym dniu Przedszkolaki z grupy Słoneczka świętowały je  wraz ze swoimi pluszakami. Opowiadały, dlaczego lubią swoje pluszaki i jak się z nimi bawią. Dzieci poznały również historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych  i zgadywankach. Tego dnia odwiedziły nas również Panie z Biblioteki Publicznej w Ożarowie. Pani Monika przeczytała Słoneczkom bajkę pt. „Miś Guziczek”, następnie przedszkolaki wykonały masaż relaksacyjny swoim pluszakom. Słoneczka ten dzień zapamiętają na długo, ponieważ na koniec zajęć każde z dzieciaczków mogło spróbować ulubionego miodku każdego misia. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

            Anita Lipska-Medaj

            Magdalena Krzeszowska

          • Monitor interaktywny –pomoc multimedialna na zajęciach w grupie Słoneczka

          •  W piątek grupa Słoneczka korzystała z nowoczesnej pomocy multimedialnej -monitora interaktywnego. Słoneczka utrwalając kolory, liczby i słówka związane         z tematyką jesienną w języku angielskim korzystali z monitora interaktywnego.  Dodatkowo przedszkolaki utrwaliły tematykę tygodnia związaną z urządzeniami elektrycznymi. Dzieciaczki dobierały w pary urządzenia elektryczne, odkrywały pary urządzeń i zagrały w grę bingo.

            Przedszkolaki były bardzo zachwycone nowoczesną pomocą w przedszkolu i jednogłośnie stwierdziły że chcą częściej korzystać z tego urządzenia.

            To był bardzo miło spędzony czas i świetna zabawa.

             

            Anita Lipska-Medaj

          • Pluszowego Misia w „Kaczuszkach”

          •         Dnia 27.11.2023r. dzieci z grupy Kaczuszki już po raz kolejny obchodziły Dzień Pluszowego Misia.  Gośćmi  specjalnymi w tym dniu były panie bibliotekarki  p. Monika i p. Ilonka. Na początek uroczystości przedszkolaki wysłuchały bajki o przygodach Kubusia Puchatka i przedstawiły misie, które tego dnia przyniosły do przedszkola . Dzieciaki z łatwością wykonywały wszystkie misiowe zadania, które czekały na nich tego dnia , a były to: misiowe puzzle, misiowy masażyk i misiowe ślubowanie. Kaczuszki ubrane w misiowe opaski świetnie się bawiły  recytując misiowe rymowanki i śpiewając misiowe piosenki. Dzieciaki wykonały również piękne kolorowe misie. Na zakończenie spotkania  zrobiliśmy  pamiątkowe zdjęcia w misiowej fotobudce i odbyła się misiowa uczta. Kaczuszki dostały słodką misiową niespodziankę. Dzień ten był dla nich pełen wrażeń i na pewno na długo zostanie w ich pamięci.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.    

                                                                                       Agnieszka Witek

                                                                                      

             

          • Dzień Pluszowego Misia u Smerfów

          •  W dniu 24 listopada przedszkolaki z grupy Smerfy uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Ten  nietypowy dzień rozpoczął się od wspólnej zabawy z pluszowymi przyjaciółmi.  Dzieci  poznały misiowych bohaterów wybranych bajek, bawiły się przy rytmicznych piosenkach o misiach oraz doskonaliły orientację w przestrzeni i umiejętność liczenia, utrwalając poznane cyfry
            podczas pracy na monitorze interaktywnym.  Dzieci w tym dniu odwiedzili także wyjątkowi goście. Zaprzyjaźnieni pracownicy i uczestnicy Klubu Seniora „Senior+ w Ożarowie” wręczyli naszym milusińskim słodkie małe co nieco oraz opowiadanie o „Misiu Mikołaju”, którego treść wszyscy wysłuchali z wielkim zainteresowaniem. Dziękujemy pracownikom klubu Seniora Pani Ilonie Roleckiej-Piernikorz, Pani Wioli Nowak oraz szanownym seniorom za współpracę i przemiłą wizytę. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia zakończyły się wykonaniem tematycznej pracy plastycznej oraz wspólnym pokolorowaniem dużej „misiowej” kolorowanki. Na miłą pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały od wicedyrektor Pani Ewy Świątek figurkę misia, a na bluzeczkach Smerfików pojawiły się  pamiątkowe odznaki.

             

                                                                                                                      Wychowawczynie

             

                                                                                                         

          • Konkurs recytatorski pt. „Moda jesienna wierszem pisana”

          • Dnia 21.11.2023 roku w Przedszkolu Publicznym w Ożarowie odbył się konkurs recytatorski pt. „Moda jesienna wierszem pisana”. Był on przeznaczony dla dzieci w wieku             5 i 6 lat.

            Cele konkursu:

            - popularyzację poezji dziecięcej;

            - rozwijanie zdolności recytatorskich i kreatywności;

            - zainteresowanie dzieci poezją;

            - wykorzystanie darów jesieni i recyklingu;

            - prezentacja umiejętności dzieci.

            W konkursie wzięło udział dziewięcioro uczestników.

            Jury w składzie: pani dyrektor J. Gołąb, pani wice-dyrektor E. Świątek oraz pani M. Misiuda – pracownica Biblioteki Publicznej w Ożarowie, oceniło występy małych artystów. Kryteria oceny były następujące:

            - dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie;

            - interpretacja utworu;

            - ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój wykonany                          z darów jesieni i recyklingu).

            Po długich i trudnych obradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

            I miejsce: Stanisław Rutkowski z grupy Motylki

            II miejsce: Marcelina Skrok z grupy Gwiazdeczki

            III miejsce: Ryszard Sosnowski z grupy Smerfów

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

            Organizatorki konkursu: Małgorzata Liwińska, Sylwia Gąsowska oraz Magdalena Kasperczyk

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIEDRONECZKACH

          • 25 listopada grupa „Biedroneczek” świętowała Dzień Pluszowego Misia. Jest to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa i opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, dlatego w tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Ciekawą atrakcją dla dzieci były przygotowane przez nauczycielki stroje Kubusia Puchatka, w które były przebrane. Uroczystość zaczęliśmy od przywitania przedszkolaków i ich misiów oraz panie z Biblioteki Publicznej w Ożarowie, które wraz z nauczycielkami prowadziły różne zabawy związane z pluszowymi misiami. Dzieci słuchały bajki „Kubuś Puchatek i miodowe drzewo”, rozwiązywały zagadki o misiach, były misiowe masażyki i puzzle z Kubusiem Puchatkiem, a także misiowy test – degustacja miodku. Przedszkolaki zaprezentowały swoje misie, z wielką radością opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, bawiły się wspólnie przy muzyce. Na zakończenie „Biedroneczki” powiedziały wiersz o Kubusiu Puchatku. Dostały na pamiątkę miłego spotkania lizaka z misiem i kolorowanki. Odbyła się też sesja zdjęciowa z fotobudką. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

             

            Lidia Szymonik

            Monika Smigielska

             

             

          • Dzień Pluszowego Misia w „Kwiatuszkach”

          • Dnia 24 listopada w grupie „kwiatuszki” gościliśmy panie bibliotekarki – p. Monikę i p. Ilonkę, by wspólnie świętować Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszowym przyjacielem.

            Nasze obchody rozpoczęliśmy od wysłuchania bajki, której głównym bohaterem był oczywiście miś – Guziczek. Następnie przedszkolaki po kolei prezentowały swoje pluszaki, wykonywały im masażyk. Wzięły także udział w misiowej gimnastyce i zatańczyły misiowy taniec. Jednak to jeszcze nie koniec naszego misiowego dnia. Każdy „kwiatuszek” by zasłużyć na miano „przyjaciela pluszowego misia” musiał spróbować misiowego przysmaku jakim jest miodek – wszyscy wykonali zadanie śpiewająco. Na zakończenie spotkania przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.

            Zapraszamy do obejrzenia filmiku z tego wydarzenia.

             

            Anna Biedrzycka

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w grupie „JAGÓDKI”

          •  Dnia 24 listopada 2023r grupa dzieci najmłodszych obchodziła  Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu ulubioną zabawką był oczywiście miś, który był bohaterem dnia. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie jak się okazuje nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoi przyjacielem –  misiem. Pluszaki były białe, kolorowe, małe, duże, a nawet większe od swojego właściciela. Każdy miś był piękny i wyjątkowy. Z dużą powagą, a jednocześnie radością dzieci opowiadały o swoich maskotkach, przytulały się do nich, nadawały im imiona, określały wielkość.

            Tego dnia po założeniu opasek z misiem nasze maluszki czuły się jak w „Misiowej krainie”. Jagódki nauczyły się piosenki pt. „Niedźwiadek”, którą zilustrowały ruchem. Wspólnie recytowały wiersz o misiu. Wiele radości wywołała bardzo popularna zabawa „Stary niedźwiedź”. Następnie przedszkolaki wraz ze swoimi misiami zatańczyły do piosenki „Jadą, jadą misie”. Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną, która polegała na udekorowaniu sylwety misia gotowymi elementami wg własnej inwencji twórczej.

            Na koniec zabawy wszystkie dzieci oświadczyły, że zawsze będą szanowały swoje misie i inne zabawki. Na pamiątkę otrzymały medale zatytułowane - Przyjaciel pluszowego misia. Ten dzień wywołał u dzieci wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Każde dziecko było radosne i uśmiechnięte.

                     Obchody „Dnia Pluszowego Misia” uwieńczyły pamiątkowe zdjęcia,  oraz słodki poczęstunek – misiowe „małe co nieco”.

                     Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

                                                                                Bogumiła Bartnik    

             

                

  • Galeria zdjęć

      brak danych