Przedszkole Publiczne w Ożarowie

 

Nawigacja

Nawigacja

  Środa 17.01.2018

  Kontakt

  • Przedszkole Publiczne w Ożarowie
   Osiedle Wzgórze 52
   27-530 Ożarów
  • (15) 8611036
  liczba odwiedzin: 924307

  Napisz do nas

  Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
  Imię*:
  Nazwisko*:
  Twój e-mail*:
  Pytania, uwagi*:
  Proszę przepisać tekst z obrazka*:
  wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
  * oznacza pole wymagane
  • INFORMACJA DLA RODZICÓW

   W dniach 16.01.2018r., 13.02.2018r., 13.03.2018r. intendentka przyjmuje opłaty za wyżywienie i pobyt dzieci w przedszkolu do godziny 16.00

  • Wycieczka do piekarni „Pod Telegrafem”

    

   Bycie piekarzem, to trudna sprawa.
   Pieczenie chleba, to nie zabawa.
   W piekarni wszystko bywa gorące,
   gorące są piece, jak w ciągu dnia słońce;

   a w piecach tych pieką się bułki, rogale,
   chrupiące, złociste i duże, i małe.
   Tu wszystko bielutkie: podłogi i ściany
   i chleb, który mąką co chwilę sypany.

   A złote pieczywo wciąż cieszy piekarzy
   choć wielu z nich prawie sto kilo waży!
   A chleb spożywają bogaci i biedni,
   bo smaczny to pokarm i jakże powszedni.

   Dla wszystkich piekarzy przysłowie jest hasłem:
   Pieczenie chleba, to bułka z masłem.

    

   W dniu 4 stycznia 2018r. dzieci z kółka teatralnego „Pleciuga” udały się z wizytą do piekarni „Pod Telegrafem”, gdzie bardzo serdecznie przyjęła nas pani Dorota Peplińska. Pokazała nam piec, w którym wypiekane były akurat bułeczki. Dzieci zobaczyły jak krojony jest chleb w maszynie, a następnie foliowany. Pani Dorota obsługiwała klientów i dzięki temu mogliśmy zobaczyć, jakie produkty kupują w tej piekarni. Było to nie tylko pieczywo, ale hot dog, ciasteczka, a także odbierany był pięknie udekorowany tort urodzinowy. Dzieci z wielkim zainteresowanie przyglądały się wszystkim produktom. Wyrecytowały wiersz o piekarzu i przekazały przygotowane upominki. Na dzieci czekała na koniec słodka niespodzianka. Delektowały się przygotowanymi dla nich pączkami, a także otrzymały baloniki z logo piekarni.

                                                                                                 Monika Śmigielska

    

  • Wyróżnienie dla Izy w ogólnopolskim konkursie plastycznym

    

   Izabela Misiura z gr. „Kwiatuszki” brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Okrągłe, kolorowe bombki choinkowe” zorganizowanym przez Niepubliczne Domowe Przedszkole Integracyjne w Nowym Sączu.

   Celem konkursu było:

   -rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej dziecka,

   -rozwijanie wrażliwości estetycznej,

   -stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych,

   -kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.

   Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 6 lat z terenu całej Polski. Za najciekawsze i najbardziej oryginalne prace przewidziane były po 2 wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych: 3 – 4 latki oraz 5 – 6 latki. Nasza ochotniczka to 5 – latek i takie też wyróżnienie otrzymała. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    

   Anna Pękalska

  • Niech te radosne

   Święta Bożego Narodzenia

   dostarczą wiele szczęścia

   i zadowolenia,

   a nadchodzacy Nowy Rok 2018

   spełni wszystkie marzenia

   życzą Dyrektor i Wicedyrektor

   Przedszkola Publicznego

   w Ożarowie

  • KACZUSZKI – W OCZEKIWANIU

    NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

    

         Magiczne święta – tak niejeden z nas mówi o Świętach Bożego Narodzenia. Na cudowność tych świąt składa się wiele elementów – choinka, pierwsza gwiazdka, wieczerza wigilijna, prezenty, suto zastawiony stół i spotkania w gronie najbliższych…

        Ten niezwykły nastrój zawitał również do ożarowskiego przedszkola, w którym dużą uwagę przywiązuje się do przybliżania wychowankom dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego m.in. w zakresie zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami  Bożego Narodzenia. 

        W grupie ,,Kaczuszki” od dawna słychać śpiewy kolęd i pastorałek. Trwają intensywne próby do przedstawienia jasełkowego, wspólnie z grupą ,,Kwiatuszki” i dziećmi uczestniczącymi na zajęcia dodatkowe kółka tanecznego. Dbamy o świąteczny wystrój sali i holu. Choineczka,  którą tradycyjnie powinno się ubierać dopiero w wigilijny poranek, w naszej sali już od kilku dni cieszy nasze oczy. Za jej zakup serdecznie dziękujemy Rodzicom. Jest choinka, więc magia świąt już działa.

      W ramach realizowanego w grupie autorskiego programu regionalnego, aby bardziej  przybliżyć dzieciom tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, dnia 12 grudnia wybraliśmy się do MGOK w Ożarowie, aby pooglądać wystawy i poznać autorów tych pięknych ozdób- członków grupy artystycznej SPINKA., prowadzonej przez panią Patrycję Sus-Lutyńską. Przedszkolaki podziwiały prześliczne, misternie wykonane prace, wśród których dominowały aniołki, bałwanki, choineczki, bombki, łańcuchy. Zadziwiała estetyka wykonania i pomysłowość. To takie cudeńka, do których wykonania nie tylko były potrzebne  zdolności artystyczne, ale i wielka cierpliwość. Jesteśmy pełni podziwu dla autorów tych niebanalnych świątecznych ozdób.

        Aby pobudzić wyobraźnię i kreatywność przedszkolaków, nasi przyjaciele zaprosili nas do wspólnej zabawy w tworzenie ozdób świątecznych. Dzieci poznały wiele nowych technik plastycznych i aktywnie zaangażowały się w wykonanie pięknych bombek  z serwetek papierowych. Były bardzo zadowolone ze wspaniałych efektów wspólnego tworzenia, jak również miłego podejścia  starszych instruktorów. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć i życzeń świątecznych.

         Już niedługo święta, pokażmy dzieciom, jak je przeżywać, aby w przyszłości w Boże Narodzenie z wielką radością wracały do rodzinnego domu i potrafiły zarażać nowe pokolenia  niezwykłą pasją świętowania. Wam kochani Rodzice życzymy więc spokojnych, rodzinnych Świąt, pachnących choinką i promieniejących uśmiechami Waszych dzieci!

                       Wychowawczynie grupy ,,Kaczuszki”: Renata Gradzińska i Agnieszka Witek
   NA ŚWIĘTA I WAŻNE DNI

  • ,,ZROBIMY TO RAZEM”

   BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY

   EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNE

   W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM W OŻAROWIE

   http://www.ozarowtv.pl/wiadomosci/778,warsztaty-zrobimy-to-razem-przedszkole-publiczne-w

    

            7 grudnia po godzinie szesnastej, w świątecznej scenerii i uroczystym nastroju spotkałyśmy się z naszymi wychowankami (także byłymi - uczęszczającymi już teraz do szkoły) i ich rodzicami w naszym przedszkolu.   W bożonarodzeniowy klimat wprowadziła wszystkich tradycyjnie ubrana,  w bombki robione na szydełku, choinka ozdabiająca hol przedszkolny. 

    Wszystkich zebranych, a było nas ponad pięćdziesiąt osób, serdecznie powitała pomysłodawczyni projektu pani dyrektor Ewa Świątek. Nie zabrakło też gościa specjalnego burmistrza pana  Marcina Majchera.        

            Zabawy ruchowe na dobry początek, powitanie i rozgrzewkę zapewniłam naszym miłym gościom ja, przebrana za Mikołajkęsmiley. Dzieciaki pilnie pokazywały układ do piosenki świątecznej śpiewanej po angielsku przygotowanej przez p. Agnieszkę Kaczmarską. Następnym wyzwaniem a jednocześnie doskonałą zabawą była „Logopedyczna opowieść bożonarodzeniowa”, przy której z pomocą p. Małgosi Liwińskiej ćwiczyliśmy nasze języki a także przypominaliśmy sobie wszystkie najważniejsze czynności, które należy wykonać podczas świąt.  Jak można było się spodziewać najlepiej radzili sobie najmłodsi, chociaż trzeba przyznać, że dorośli też bardzo się staralismiley

            Po tak intensywnej rozgrzewce przyszła kolej na część warsztatów bardziej statyczną, prowadzoną przez p. dyrektor  Ewę Świątek czyli zajęcia plastyczne tj. wykonanie karteczek świątecznych dla naszych pań emerytek.  Dzieciaki wraz z rodzicami z pełnym zaangażowaniem przyklejały, docinały, komponowały, stemplowały i ozdabiały swoje choinki. Była to zabawa nie lada, gdyż nawet część elementów –gwiazdeczki i Mikołajka z prezentem,  należało nanieść za pomocą słomek na kartkę świąteczną, co jest wymagającym zaangażowania zadaniem smiley

            Po przyklejeniu, namalowaniu, przeniesieniu, a także wydrapaniu choineczek- zdrapek, należało… posprzątaćsmiley Wszyscy dorośli uwinęli się z tym w błyskawicznym tempie. Ja jednak postanowiłam zaangażować też do pomocy najmłodszychsmiley

   Stąd też bawiliśmy się w świąteczne porządki przy akompaniamencie muzyki.

   Wszyscy pracowicie ściągaliśmy firanki, wycieraliśmy kurze, trzepaliśmy dywany a także w tradycyjny (!) sposób – na kolanach myliśmy podłogi;-)

            Po wirtualnym uporządkowaniu naszych mieszkań przyszedł czas na piosenkę ” Jingle Bells”  śpiewaną po angielsku z panią Agnieszką.

            Nie zabrakło też zabaw na „Magicznym Dywanie” gdzie dzieci razem ze skrzatem zbierały prezenty a potem odkopywały spod śniegu magiczny przycisk, który włączony zwiastował przyjście Świętego Mikołaja.

            Ubytek energii uzupełniliśmy ze smakiem zjadając gofry, przygotowane przez nasze panie kucharki.

            Na zakończenie pani dyrektor Jolanta Gołąb podziękowała wszystkim przybyłym  i zaangażowanym w realizację projektu. Podkreśliła też ogromną wagę czasu kreatywnie spędzonego z dzieckiem. Natomiast pan burmistrz podziękował organizatorkom za fachowe pokazanie rodzicom ciekawych form pracy z dziećmi.

            Każdy z uczestników otrzymał dyplom, kubeczek okolicznościowy i pyszny, pięknie ozdobiony piernik.

            Myślę, że był to czas aktywnie  i edukacyjnie spędzony z naszymi dziećmi.

   Organizatorzy dziękują wszystkim dzieciom i rodzicom uczestniczącym w  warsztatach bożonarodzeniowych ,,Zrobimy to razem”, a byli to:

   Oliwka Szafrańska z mamą, Nikola Trojan z mamą, Lenka Mistrzyk z tatą, Jaś Paterek z tatą, Lenka Skoczylas z mamą i siostrą Marysią, Michał Zapalski z mamą, Wiktoria Tarno z mamą, Maja Kieloch z tatą, Bartuś Bidziński z tatą i siostrą Natalką, Marcel Piszczela z mamą, Maks Maciąg z mamą, Kaja Naborczyk z mamą, Wiktoria  Puk z mamą, Hania Kufit z mamą i siostrą Zuzią,Maja Porydzaj z babcią, Marysia Cieszkowska z mamą, Maja Skowroń z mamą, Dominik Zyga z mamą, Iza Misiura z mamą i siostrą Natalką, Ola Wydrzycka z tatą, Pola Urban z mamą, Piotruś Mizera z mamą.  

   Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia: p. Marcinowi Stańczykowi, p. Dawidowi Guzikowi, p. Urszuli Bieńka, p. Anecie Gruszce, p. Marioli Czerwonce, p. Katarzynie Kieloch.

   Katarzyna Gniaź

    

    

           

           

           

  • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

   „BOŻONARODZENIOWE CUDEŃKA”

    

               Miło nam poinformować, że Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „BOŻONARODZENIOWE CUDEŃKA” organizowany przez Przedszkole Publiczne w Ożarowie został rozstrzygnięty.

   Z różnych zakątków Polski napłynęło 40 pięknych, niezwykle pomysłowych i pracochłonnych prac. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom oraz nauczycielom za kreatywne podejście do tematu.

   Po długich obradach Komisja Konkursowa w składzie:

   - p. Eleonora Czuba – artysta – plastyk z MGOK im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie,

   - p. Henryka Goraj – artystka ludowa,

   - p. Jolanta Gołąb – dyrektor Przedszkola Publicznego w Ożarowie

   dokonała oceny prac i wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

    

   3 – 4 latki

   I miejsce: Emil Grzywna – Przedszkole Publiczne w Ożarowie, opiekun: Elżbieta Pisula

   II miejsce: Paweł Tomala – Publiczne Przedszkole w Tarłowie, opiekun: Nina Binkiewicz

   III miejsce: Nadia Poręba – Przedszkole Samorządowe w Płazie, opiekun: Krystyna Kowalczyk

    

   5 – 6 latki

   I miejsce: Sara Opala – PSP Pisary, opiekun: Dorota Gajewska

   II miejsce: Zofia Skóra – Prywatne Przedszkole Yes Młodzi Odkrywcy w Będzinie, opiekun: Katarzyna Gawron

   III miejsce: Robert Tomasik – Przedszkole nr 214 im. J. Krzemińskiej w Warszawie, opiekun: Honorata Kalinowska

    

   Dziękujemy za przepiękne prace i życzymy dalszych sukcesów.

    

   Nagrody, dyplomy i podziękowania dla zwycięzców i uczestników konkursu zostaną przesłane pocztą po Nowym Roku.

    

    

   Koordynatorki konkursu:

   Anna Pękalska

   Renata Gradzińska

   Agnieszka Witek

    

  • II miejsce Patryka w ogólnopolskim konkursie plastycznym

    

   Wychowanek naszego przedszkola – Patryk Ciepliński – z gr. „Kwiatuszki” brał udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa” zorganizowanym przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bukowinie.

   Celem konkursu było:

   - rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci,

   - kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia,

   - stworzenie możliwości prezentacji własnych prac,

   - promowanie dzieci wykazujących uzdolnienia plastyczne.

   Przy ocenie prac pod uwagę brane były: oryginalność, pomysłowość i estetyka wykonania. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3 – 4 latki oraz 5 – 6 latki. Nasz ochotnik to 5 latek i zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej.

   Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    

   Anna Pękalska

    

  • Mikołajkowe zabawy „Kwiatuszków” w FIKU MIKU

    

               Dnia 5 grudnia 2017 dzieci z gr. „Kwiatuszki” wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na mikołajkową wycieczkę do sali zabaw Fiku Miku w Ostrowcu Św. Tego dnia naszego przedszkolaki wcześniej zjadły śniadanie a następnie wyruszyliśmy w kierunku autobusu, który czekał na nas na parkingu.

            Po przybyciu na miejsce dzieci mogły aktywnie spożytkować swoją energię, gdyż FIKU MIKU to ponad 300 m2 kolorowej powierzchni, gdzie korzystać można z dwupoziomowej konstrukcji typu „małpi gaj”, basenów z piłeczkami, zjeżdżalni, ściany wspinaczkowej czy pompowanego zamku. Na amatorów wrażeń czekała również trampolina. Z kolei miłośnicy piłki nożnej mogli rozegrać mecz. Wesołe harce i zabawy zostały przerwane przez przybycie niespodziewanego gościa, na którego każde dziecko (i nie tylko) czeka cały rok – św. Mikołaja. Jego przybycie sprawiło dzieciakom ogromną radość, tym bardziej, że miał on dla każdego malucha prezent, za który podziękowały wierszykiem.

            Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i nadeszła pora by wracać do przedszkola.

   Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Zyga za pomoc przy organizacji wyjazdu.

    

   Anna Pękalska

  • PIECZENIE PIERNICZKÓW

    BOŻONARODZENIOWYCH   W GRUPIE „JAGÓDKI”

               Umilając czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia 11.12.2017r. w grupie „Jagódki” odbyło się wielkie pieczenie pierniczków bożonarodzeniowych.. Na wstępie dzieci wystąpiły w krótkim przedstawieniu świątecznym przygotowanym  dla rodziców. Mali aktorzy przebrani w czerwone stroje zaprezentowali wiersze i piosenki  o tematyce świątecznej. Piękne stroje oraz występ dzieci sprawił, że zapanowała magiczna, świąteczna atmosfera. Przedszkolaki po założeniu fartuszków z pomocą rodziców zagniatały, wałkowały  ciasto i wykrawały pierniki różnych  kształtów przy pomocy foremek. Praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Podczas pieczenia pierniczków w przedszkolnej kuchni, unosił się zapach  przyprawy korzennej w całym przedszkolu. Po ostygnięciu pierniczków nastąpiło dekorowanie wypieków różnokolorowymi  lukrami i barwnymi posypkami. Pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały. Wspólne pieczenie ciasteczek bardzo się podobało dzieciom i rodzicom, a wspaniały aromat pieczonych pierniczków wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

   Lidia Szymonik                        Irena Turska

    

  • Gminny konkurs plastyczny „Każdy Ci powie, byś dbał o zdrowie”

    

   Najważniejszym wymogiem rodziców oddających dziecko do przedszkola jest zdrowie i bezpieczeństwo ich „pociech”. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom zrealizowaliśmy projekt, który pomaga rozwijać dzieciom prozdrowotne nawyki.

               W ramach projektu „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak” odbył się gminny konkurs plastyczny „Każdy Ci powie, byś dbał o zdrowie”. Wzięły w nim udział grupy dzieci 5 i 6 letnich z przedszkola w Ożarowie, oddziałów przedszkolnych w gminie Ożarów oraz z zaprzyjaźnionego przedszkola w Tarłowie. Pracę wykonały grupy dzieci techniką dowolną na arkuszu w formacie A1. Zgodnie z regulaminem konkursu prace zostały złożone do 30 listopada br. na ręce organizatorek. Dnia 04.12.2017 w Przedszkolu Publicznym w Ożarowie zebrało się jury w składzie:

   - Pani P. Sus-Lutyńska – dyrektor Domu Kultury w Zawichoście,

   - Pani M. Okręt – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pisarach,

   - Pani J. Gołąb – dyrektor Przedszkola Publicznego w Ożarowie,

   - Pani E. Świątek – wicedyrektor Przedszkola Publicznego w Ożarowie.

   W czasie obrad jury grupa „Jagódki” z przedszkola w Ożarowie wystąpiła z programem o tematyce zdrowotnej.

               Wszystkie złożone prace były piękne i starannie wykonane, więc jury miało bardzo trudne zadanie. Po dłuższych obradach wyłoniło laureatów konkursu:

    

   I miejsce – grupa „Kaczuszki” z Przedszkola Publicznego w Ożarowie

   II miejsce – oddział przedszkolny „Misie z Publicznej Szkoły w Pisarach

   III miejsce – grupa „Gwiazdeczki” z Przedszkola Publicznego w Ożarowie

    

   Jury wręczyło delegatom grup biorących udział w konkursie dyplomy i nagrody.

   Dzieci dostały również słodki poczęstunek oraz upominki.

   Wszystkie prace konkursowe są wyeksponowane na holu w Przedszkolu Publicznym w Ożarowie. Dzieciom biorącym udział w konkursie oraz ich nauczycielkom serdecznie dziękujemy. Składamy też gorące podziękowania sponsorom: Państwu Agnieszce i Grzegorzowi Śliwkom, właścicielom zakładu fotograficznego w Ożarowie.

    

   Organizatorki konkursu:

   Lidia Szymonik

   Małgorzata Liwińska

   Irena Turska

   Zofia Kawecka

  • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA                    

                                W GRUPIE „JAGÓDKI”

   W czwartek 07.12.2017r. w ramach realizacji programu ,,Zdrowy i bezpieczny przedszkolak” w grupie „Jagódki” odbyło się spotkanie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonej przez „Ratowników” Skłodowskiej z Ożarowa  pod kierunkiem pani Anety Gołyski. Celem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Podczas zorganizowanego w grupie spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności wykonany na fantomie. Przedszkolaki pod czujnym okiem dziewczyn- ratowniczek mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Było to doskonałe spotkanie – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. To było bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne i pouczające spotkanie.

   Lidia Szymonik

    

    

  • Pieczenie pierniczków bożonarodzeniowych w grupie "Kwiatuszki"

    

    

   7 grudnia 2017r w grupie „ Kwiatuszki" unosił się zapach korzennych przypraw.

   Do przedszkola przybyły chętne mamy, aby wesprzeć swe pociechy w tak ważnej pracy, jak pieczenie pierniczków zgodnie z przedświąteczną tradycją.

   Dzieci odpowiednio się przygotowały myjąc rączki oraz zakładając fartuszki. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta.

   Jedna z mam pomogła zagnieść i rozwałkować ciasto. Przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wykrawały ciasteczka wybierając dowolne kształty foremek. Następnie pierniczki piekły się w piekarniku. W całym przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach , który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już wystudzone, dzieci przystąpiły do ich dekorowania specjalnymi pisakami, barwnymi posypkami. Ciasteczka były nie tylko piękne, ale również smakowały znakomicie.

   Z upieczonych pierników w kształcie gwiazdeczek wykonane zostały barwne choinki.

   Przygotowanie i pieczenie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało.

    

   Serdecznie dziękujemy: p. Barbarze Styczeń, p. Katarzynie Zyga i p. Elżbiecie Tomasik za pomoc w zajęciu.

    

    

                                                                                              Zofia Kawecka

                                                                                              Małgorzata Liwińska

   Zdjęcia: Katarzyna Zyga

    

    

  • DAR SERCA

         Już od 10 lat wychowankowie Przedszkola Publicznego w Ożarowie uczestniczą w akcji charytatywnej ,,Dar Serca”, której celem jest pomoc podopiecznym OPS, dzieciom najbardziej potrzebującym, poprzez zbiórkę, zabawek, przyborów szkolnych, książeczek do czytania i kolorowania. Przedszkolaki, angażując się w to przedsięwzięcie, mają również możliwość lepszego zrozumienia potrzeb swoich rówieśników i nauki dzielenia się z innymi.

        Tegoroczne przekazanie zebranych darów odbyło się w przedszkolu dnia 5 grudnia i  miało bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęło się powitaniem wszystkich zebranych przez dyrektor przedszkola panią Jolantę Gołąb. Dzieci z grupy ,,Kaczuszki”, przebrane w stroje Mikołajów, w przygotowanym programie artystycznym podkreślały jak ważna jest życzliwość do drugiego człowieka. To właśnie za sprawą ludzi o dobrych sercach, możemy dać radość potrzebującym.

        Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy pani Jolanta Sobczyk nie kryła wzruszenia. W imieniu swoim i kierownik OPS pani Małgorzaty Dębniak podziękowała wszystkim darczyńcom, podkreślając, że dzięki tej bezinteresownej pomocy, nadchodzące święta staną się źródłem niejednego dziecięcego uśmiechu.

       Przedszkolaki ze wszystkich grup, w zamian za okazałą pomoc, otrzymały słodkości z rąk pani Jolanty Sobczyk (ŚDS)  i pani Jadwigi Dudzińskiej (OPS). Dwie grupy starszaków zaproszono na bajkę w wykonaniu podopiecznych ŚDS.  

        Wszystkim o wrażliwym sercu, którzy włączyli się w naszą akcję charytatywną, serdecznie dziękujemy. Wierzymy, że zebrane dary będą służyć dzieciom, które najbardziej ich potrzebują.

                                                                      Renata Gradzińska i Agnieszka Witek

    

    

    

    

  • „Pleciuga” w salonie fryzjerskim

   "Fryzjer to jest taki magik,
   co czaruje nożyczkami.
   Włosy długie będą krótkie,
   gdy je fryzjer - ciach, ciach, utnie.

    

   A z brunetki - jedna chwilka,
   zaraz zrobi się blondynka.
   Z włosów prostych chcesz mieć fale?
   On poradzi doskonale!

    

   Gdy suszarkę włączy - szuuu,
   już jest inny wygląd twój.
   grzebień, szczotka, spinek parę
   i gotowe są te czary."

   Poznając zawody, dzieci z kółka teatralnego „Pleciuga” odwiedziły pobliski salon fryzjerski pani Moniki Markiewicz. Celem wizyty było poznanie zawodu fryzjera, wyposażenia i funkcjonowania salonu.                                                                                                                     Dzieci wyrecytowały powyższy wierszyk i przekazały przygotowane upominki. Pani Monika  opowiedziała o swojej pracy, pokazała dzieciom przybory i urządzenia fryzjerskie wykorzystywane podczas pracy: suszarki, nożyczki, szczotki i grzebienie oraz szampony, farby i lakiery do włosów. Mieliśmy szczęście, gdyż podczas naszej wizyty z usług fryzjerskich korzystały dwie klientki. Dzieci miały okazję przyjrzeć się różnym zabiegom fryzjerskim takim jak: farbowanie, strzyżenie czy mycie włosów. Zainteresowaniem cieszył się fotel                       z myjką. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga siły i cierpliwości.              Na zakończenie przedszkolaki zostały poczęstowane słodkościami oraz złożyły paniom pracującym w salonie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po takim doświadczeniu nie mamy wątpliwości, że zawód fryzjera jest bardzo ciekawy i twórczy, dlatego niektórzy zastanawiają się, czy nie zostać fryzjerem. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

                                                                                     Monika Śmigielska

    

  • „JAGÓDKI” NA  ŚWIĄTECZNYCH  WARSZTATACH PLASTYCZNYCH

   W dniu 30.11.2017r. grupa „Jagódki” została zaproszona przez panią Martę Kozieł na warsztaty plastyczne do Zespołu Szkół w Ożarowie im Marii Skłodowskiej-Curie. O godzinie 9.30 dzieci przemaszerowały w aurze padającego śniegu do szkoły.  Tam zostały powitane przez panią Martę. Przedszkolaki zasiadły do stołów z seniorami Klubu w Ożarowie oraz z Zespołem Śpiewaczym przy KGW „Wyszmontowianki” i wykonywały kartki świąteczne. Dzieci były bardzo zaangażowane i bardzo zadowolone, ponieważ każdemu dziecku pomagała osoba dorosła. W trakcie wykonywania prac plastycznych wywiązywała się rozmowa: dzieci opowiadały o sobie, a starsi opowiadali im śmieszne historyjki. Po skończeniu prac dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami, soczkiem i pachnącymi pierniczkami. Każde dziecko w prezencie otrzymało „choineczkę”. „Jagódki” w podziękowaniu za mile spędzony czas zaśpiewały piosenkę o  zbliżających się świętach „Świetlista kolęda”. Po powrocie do przedszkola odbyły się zabawy i wróżby andrzejkowe. Andrzejki to magiczny dzień w roku. Tego dnia według starych wierzeń spełniają się wszystkie wróżby. Było dużo śmiechu podczas kłucia serduszek z imionami dziewcząt  i chłopców oraz podczas kręcenia kołem z wróżbą dotyczącą podróży w najbliższym czasie. Wróżba z butami też dostarczyła dzieciom wiele radości. Po każdej wróżbie wszyscy bawili się przy wesołej i znanej dzieciom muzyce. Zabawy andrzejkowe dały dzieciom wiele radości wprowadziły element lubianej przez dzieci magii i tajemnicy. Dzieci zdobyły wiadomości na temat wróżb i zabaw andrzejkowych poprzez udział w zabawie.

              Lidia Szymonik                                                                                                                                                                                Irena Turska

  • „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ ”

   w wykonaniu

   „Gwiazdeczek” i „Motylków”

    

       Dnia 29.11.2017r dzieci z grupy „Gwiazdeczki” i „Motylki” zaprezentowały się podczas występu pod tytułem „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ W WIERSZU I PIOSENCE”. Przedstawienie rozpoczęło się od miłego przywitanie gości przez panią dyrektor J Gołąb.

   Jesień - to kolorowa i magiczna pora roku. Jest doskonałą okazją do wprowadzenia dzieci w tajemniczy świat przyrody, obserwacji jego piękna, zwrócenia uwagi na bogactwo, różnorodność darów i przemijanie. Mając na uwadze te aspekty oraz to, że dorośli, zabiegani, utrudzeni codzienną pracą nie zawsze mają czas na podziwianie tego, co daje nam natura. Postanowiłyśmy wspólnie z koleżankami (M. Prejs, M. Śmigielską i J Wróbel) przygotować występ dla Rodziców właśnie o tematyce jesiennej. A wszystko po to, aby Rodzice w trakcie ta­kiego przedsięwzięcia między innymi mogli obserwować własną pociechę na tle grupy i jej umiejętności wokalno- artystyczne. Przy okazji także zaprosiłyśmy przedszkolaków z grupy „Jagódki” i „Smerfy" 

   Część artystyczna zawierała wiersze, piosenki oraz inscenizacje 

   o tematyce jesiennej związanej także ze zdrowym stylem życia. Dla niektórych dzieci był to debiut i jednocześnie wielkie przeżycie. Dzieci były radosne, wyglądały kolorowo. Rodzice dziękowali „ burzą” oklasków swoim pociechom za prezentowany występ. Dla dzieci była to okazja do zaprezentowania swoich aktorskich umiejętności na miarę oczywiście swoim możliwości przed licznie zgromadzoną publicznością. Rodzice na pewno mieli chwile przyjemnego relaksu i odpoczynku w jesiennym nastroju. Panowała miła atmosfera.

   Teraz kłonimy czoło w kierunku Rodziców, ponieważ wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i talentem artystycznym podczas przygotowania stosownych strojów dla odegrania danej roli. Serdecznie dziękujemy za włożony trud i poświęcony czas. Gratulujemy wspaniałych pociech i zapraszamy do dalszej miłej

   i owocnej współpracy.

           

    

                                                                  Bogumiła Bartnik

                                                                

  • Andrzejkowe czary mary w „Kwiatuszkach”

    

            Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który znany jest od bardzo dawna i przekazywany z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach wierzono, że dzień ten otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczają wielu przeżyć i emocji.

            W naszej grupie andrzejkowe wróżby odbyły się 29 listopada. Podekscytowane dzieci nie mogły się już doczekać rozpoczęcia zabawy. W trakcie wróżb „kwiatuszki” dowiedziały się co czeka ich w niedalekiej przyszłości, poznały znaczenie wylosowanych kolorów czy cyfr wyrzuconych na kostce. Były też wróżby dotyczące tej bardziej odległej przyszłości np.: jak będzie miał na imię przyszły mąż lub przyszła żona. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Za pomocą przygotowanych przedmiotów sprawdzały kim zostaną w przyszłości gdy dorosną. Dużo radości sprawiła dzieciom  wróżba chyba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku przez dziurkę od klucza. Wszystkie wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce i konkursami. Na koniec każdy otrzymał słodkie co nie co i przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w FOTOBUDCE przebierając za różne postacie J

            Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie…? Czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i były okazją do wspólnej i wesołej zabawy.

   Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji Andrzejek.

    

    

   Anna Pękalska

  •  „Kwiatuszki” zwiedzają Muzeum Bombki Choinkowej

   w Nowej Dębie

    

               Dnia 28.11.2017 przedszkolaki z gr. „Kwiatuszki” wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, które powstało w 2012 roku.

   Dzieciaki nie mogły się już doczekać wycieczki i na tydzień przed planowanym wyjazdem odliczały dni, codziennie pytając „za ile dni jedziemy?”

               Po przyjeździe na miejsce przywitała nas pani przewodnik, pod opieką której zwiedzaliśmy i oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Kilka choinek przyozdobionych było tematycznie, np.: w stylu amerykańskim, francuskim, wiktoriańskim i norweskim. Był również zakątek w stylu Halloween.

   Następnie obejrzeliśmy proces wyroby ozdób choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki (dziennie wydmuchuje ich nawet 350 szt.). Kolejny etap to ich srebrzenie – do każdej bombki wlewa się azotan srebra i potrząsa się. Dzięki temu bombka uzyskuje srebrzysty połysk od środka, który jest widoczny gdy stłuczemy bombkę. Dalej poddawana jest ona procesowi koloryzacji, suszenia i ręcznego zdobienia, które wymaga ogromnego talentu, pomysłowości i cierpliwości.

   Niewątpliwie atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których samodzielnie ozdabialiśmy bombki wg własnego pomysłu. Każda była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

   Na koniec naszego pobytu udaliśmy się sklepu firmowego, w którym mogliśmy się zaopatrzyć w przepiękne ozdoby choinkowe. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

   To jednak nie koniec atrakcji tego dnia. Następnie udaliśmy się na posiłek do McDonald’s a stamtąd do kina w Sandomierzu na bajkę pt.: „O czym szumi las”.

               Myślę, że wycieczkę możemy zaliczyć do udanych. A świadczyć o tym mogą rozmowy między dziećmi, podczas których jedna z dziewczynek mówi do swojego kolegi: „To była moja najlepsza wycieczka w życiu. A twoja?”

    

    

   Anna Pękalska

  •  

   PRZEDSZKOLAKI POMAGAJĄ ZWIERZAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

                           30 listopada wszystkie przedszkolaki wraz z dyrekcją naszego przedszkola

   i wychowawcami zgromadziły się na holu przedszkolnym. Tam powitały naszego gościa

   - panią Iwonę Tomczyk – wolontariuszkę Animals. Pani Iwonka wyjaśniła wszystkim jak bardzo potrzebna jest pomoc, szczególnie przed zimą. Odbyło się przekazanie darów dla zwierząt.

               Listopad w ożarowskim przedszkolu upłynął pod znakiem kilku akcji charytatywnych.

   Jedną z nich było wspieranie Ostrowieckiego  Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Animals”.

   W ramach pomocy przez cały miesiąc dzieci przynosiły do przedszkola żywność, kołdry, koce, poduszki, zabawki dla podopiecznych schroniska. Do zbiórki oprócz dzieci i ich rodziców przyłączyli się także pracownicy i przyjaciele przedszkola. Wszyscy wykazali się dużą empatią dla zwierząt.

               Dziękujemy wszystkim za tak wspaniały odzew.

    

   Koordynator akcji:

   Katarzyna Gniaź

    

    

  strona: